Wolontariat w CLV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi

Rok szkolny 2017/2018


Ostatnia sobota ferii nie była wolna dla 16 osobowej grupy Wolontariuszy. Mimo bardzo nieprzyjemnej pogody, o godzinie 9.00 wszyscy spotkaliśmy się na Torze na Stegnach. Pomagaliśmy w organizacji kolejnego Warszawskiego Triathlonu Zimowego. Jedynych takich zawodów w Europie. Mimo bardzo złej pogody frekwencja imprezy dopisała. Brało w niej udział około 400 zawodników. Mieliśmy co robić. Ochrona trasy i rozdawanie medali. W pierwszej części zmagały się trzyosobowe drużyny (bieg, łyżwy, rower). Część druga, to zmagania indywidualne.

Dni wolne od nauki można spędzić w różny sposób. Nasi uczniowie wybrali pracę wolontariacką. Przez dwa tygodnie kolejne osoby pomagały w pracach biurowych w Fundacji Rak and Roll. BRAWO!!! WARTO POMAGAĆ!!!

Z okazji Mikołajek Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował imprezę na lodzie. Na Torze na Stegnach bawiły się dzieci z całej Warszawy. Nasi Wolontariusze – Mikołaje rozdawali cukierki i pomagali w organizacji zawodów sportowych. Dodatkową atrakcją był wspaniały występ naszej uczennicy, Marty Jówko.Pomocą przy organizacji 39 Maratonu Warszawskiego rozpoczęliśmy tegoroczną pracę wolontariacką. 24 września, w niedzielę od wczesnych godzin rannych pracowaliśmy w dwóch punktach trasy biegu. Na kilometrze 17,5 przygotowaliśmy punkt odżywiania i podawaliśmy biegaczom wodę, izotonik oraz energetyk. Kilometr 19 należał do Fundacji „Rak and Roll”. Naszym zadaniem było kibicowanie biorącym udział w biegu, a szczególnie uczestnikom akcji „Biegam dobrze”. Pogoda nas nie rozpieszczała, ale humory dopisywały, więc towarzyszyły nam same pozytywne emocje. Było super!

Chętni uczniowie naszej szkoły włączyli się w świąteczną akcję Fundacji Świętego Mikołaja. Napisaliśmy 200 kartek świątecznych dla darczyńców fundacji. Spokojnych, radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia !

Rok szkolny 2016/2017

„Dobry uczynek sam powraca, niby obiegiem, do tego, kto go dopełnił.” Seneka, Listy 81 (X,1) 19.Ostatnia w tym roku szkolnym akcja wolontariacka miała miejsce przy ul.Rozbrat, przy mecie 27 Biegu Konstytucji.
Zadaniem Wolontariuszy było przygotowanie medali dla 6 tysięcy biegaczy oraz 700 dzieci.
Dla dzieci przygotowane były też nagrody niespodzianki – pluszowe foczki. Bieg dzieci rozpoczął się o godzinie 10.30. Bieg dla dorosłych o godzinie 11.00 Pierwsi biegacze pojawili się na mecie po około 20 minutach od startu. Zadaniem Wolontariuszy było wręczenie medali i pogratulowanie finiszu. Mimo niskiej temperatury powietrza, atmosfera była gorąca.
Uczestniczenie w tym wydarzeniu było bardzo fajną formą uczczenia Święta Konstytucji 3 Maja.


ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ 19 kwietnia 1943 dwa tysiące Niemców wkroczyło do Getta Warszawskiego, by je ostatecznie zlikwidować. Przeciwstawiło im się kilkuset młodych ludzi z Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. Wielu wiedziało, że nie mają szans. Woleli zginąć w walce, by ocalić swoją godność. Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. W rocznicę powstania składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Nasze żonkile nawiązują do tej tradycji. Nosząc je pokazujemy, że ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ o tych, którzy zginęli w walce o godność. Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w akcji Żonkile, rozdając przechodniom żółte kwiatki i przypominając o tamtych wydarzeniach...


Niedziela godzina 7.30. Puste ulice Warszawy przywitały 40 Wspaniałych gotowych do dzisiejszej pracy. Spotkaliśmy się na rogu Rosoła i Belgradzkiej, na 20 km tegorocznego Orlen Maratonu. Okazało się jednak, że obsługujemy punkt na kilometrze 19. U zbiegu ulic Rosoła i Migdałowej czekały na nas stoły, woda z kubkami, banany i czekolada. Około 2 godzin zajęło nam przygotowanie punktu odżywiania: kubków z wodą, pokrojonych bananów i połamanej czekolady. Po chwili oddechu pojawili się pierwsi uczestnicy biegu. Wózkarze. Zaraz za nimi elita biegaczy. Po krótkiej przerwie pozostali maratończycy. Pracowaliśmy bardzo intensywnie. Należało podać wodę około 20 tysiącom biegnących. To było duże wyzwanie. Pogoda nas nie rozpieszczała. Słońce, chmury, deszcz, śnieg i grad oraz ciągle obecny, przejmujący wiatr. Daliśmy radę! Zasłużyliśmy na popołudniowe leniuchowanie… Do następnego razu, już 3 maja, na Biegu Konstytucji.


Nasz szkolny Wolontariat nawiązał współpracę z Fundacją Rak’roll i dla niej pracował, w tym roku, przy Półmaratonie Warszawskim. Przez dwa dni Wolontariusze rozdawali ulotki na terenie Stadionu Narodowego, w strefie biegaczy-biura zawodów. W niedzielę, 26 marca pracowali w punkcie kibicowania Fundacji Rak’roll. Dopingowali nie tylko biegaczom „Biegam dobrze”, ale wszystkim uczestnikom 12 Półmaratonu Warszawskiego.
W ciągu trzech dni tego dużego wydarzenia sportowo-społecznego pracowało 50 naszych uczniów-Wolontariuszy.
Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas.


Taka impreza w Polsce jest tylko raz w roku. Jej 28 edycja odbyła się w ostatnią sobotę 28 stycznia. Tradycyjnie na terenie Toru Łyżwiarskiego "Stegny" w Warszawie. Wyjątkowe zawody składają się z trzech konkurencji. Są to bieg terenowy, jazda na łyżwach i wyścig kolarski.
Tę wyjątkową imprezę wspierało 40 Wolontariuszy z naszej szkoły. Naszym zadaniem było przygotowanie punktu z medalami i zabezpieczenie trasy zawodów.
Mimo niskiej temperatury, atmosfera imprezy była bardzo gorąca.

Głośno dopingowaliśmy wszystkich uczestników, szczególnie mocno Igę Świerżewską z 1h. Brała udział w rywalizacji drużynowej.
Z bardzo dobrym wynikiem przebiegła wymaganą trasę 4 km.

Na zakończenie Triathlonu wręczaliśmy wszystkim uczestnikom pamiątkowe medale.

To był miło i pożytecznie spędzony czas…


W jubileuszowym, 25 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy brało udział ponad 80 Wolontariuszy. Wszyscy kwestowali pod opieką Rodziców. W przygotowanie i pracę sztabu zaangażowanych było 20 osób.
Wspierali nas też nauczyciele i inni pracownicy szkoły. W cała imprezę włączyło się ponad 100 osób. Wszystkich połączył wspólny cel.
Nic dziwnego, że do późnych godzin wieczornych pracowaliśmy z wielkim poświęceniem, i że mimo zmęczenia uśmiech nie znikał z naszych twarzy.

ZEBRALIŚMY 75.306,31ZŁ !!!

Dziękujemy za poświęcony czas


Popołudnie pierwszej niedzieli grudnia upłynęło naszym Wolontariuszom pod znakiem aktywności na łyżwach. Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował na Torze Łyżwiarskim na Stegnach wiele atrakcji dla dzieci. Impreza odbyła się z okazji zbliżających się Mikołajek. Nasza ekipa po przebraniu się w stroje Mikołaja, była gotowa do pracy punkt 15.00 Podczas ślizgawki Mikołaje i elfy jeżdżący na łyżwach rozdawali cukierki wszystkim dzieciom obecnym na lodowisku. Niektórzy Wolontariusze wspierali organizatorów w prowadzeniu wybranych konkurencji: Strzał krążkiem hokejowym do bramki, Strzał piłeczką do małej bramki, Tor przeszkód I, Tor przeszkód II, Rzut piłką do kosza na łyżwach I, Rzut piłką do kosza na łyżwach II, Rzut na łyżwach piłką tenisową do celu, Rzut ringo na paliki, Rzut piłeczkami do rzepów, Hula hop na łyżwach, ,,Ślepy” rycerz, Slalom na łyżwach, Slalom z kijem hokejowym, Slalom (łyżeczka + piłka). O godzinie 16.00 na tafli lodowiska pojawiła się uczennica naszego gimnazjum Marta Jówko. W krótkim pokazie tanecznym zaprezentowała swoje wysokie umiejętności łyżwiarskie. Gratulujemy występu!


Punktualnie o godzinie 9.00 spotkaliśmy się w holu Szkoły Głównej Handlowej. Po sprawdzeniu listy i krótkiej odprawie udaliśmy się na punkt naszej pracy. Staliśmy na 5 kilometrze, przy punkcie z wodą. Śnieg i niska temperatura nie ułatwiały przygotowania tego miejsca. Ustawiliśmy na stołach kubki, nalaliśmy wodę i czekaliśmy na pierwszych biegaczy. W 28 Biegu Niepodległości udział wzięło około 15 tysięcy osób. Podanie wszystkim wody nie było łatwym zadaniem. Wszystko udało się znakomicie. Koło godziny 13, zmarznięci, ale zadowoleni sprzątnęliśmy punkt i rozeszliśmy się do domów.


W niedzielę 26 września odbył się 28 Maraton Warszawski. W biegu udział wzięło ponad 9 tysięcy biegaczy. Na trasie ustawione były punkty odżywiania. Nasi uczniowie pracowali przy punkcie 13, na 35 km biegu. Praca nie była łatwa. Od wczesnych godzin rannych przygotowywaliśmy punkt. Ustawialiśmy stoły i rozkładaliśmy kubki z wodą, kostki cukru i wzmacniające żele. Kroiliśmy banany. O godzinie 10.00 punkt był gotowy. Po godzinie 11.40 pojawili się pierwsi biegacze. Do godziny 14.30 napełnialiśmy wodą kubki i podawaliśmy je uczestnikom Maratonu. Po zakończonym biegu trzeba było sprzątnąć nasz punkt, co zajęło nam trochę czasu. Koło godziny 15.30 zmęczeni, ale zadowoleni mogliśmy rozejść się do domów.


23 i 24 września kilkanaście osób z naszej szkoły wspierało zbiórkę żywności w Carefourze-Arkadia. Zbiórka zorganizowana była przez Fundację "Bank Żywności". kolejny już raz nasi Wolontariusze mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu. Ich praca została bardzo wysoko oceniona przez organizatorów. Bardzo dziękujemy...

PODZIĘKOWANIA DLA SZKOŁY:


(po kliknięciu myszą na miniaturce - dyplom otwiera się w powiększeniu)
HISTORIA SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU:

Szkolne Koło Wolontariatu pracuje od 2007 roku. Idea wolontariatu spotkała się z ideą działalności młodzieży w środowisku lokalnym. Lekcja kształcenia obywatelskiego w szkole samorządowej na temat : „ Młodzi obywatele działają” wywołała pytanie „ Co możemy zrobić dla innych?, Czy możemy to zrobić?”. Okazało się, że możemy wspólnie podjąć działania na rzecz innych.

Przygotowanie przedstawień noworocznych, jasełek, gier i zabaw z okazji Dnia Dziecka, drobnych upominków dla wychowanków Domu Dziecka Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie przy ul. Wałuszewskiej 48 przerodziło się w systematyczną pomoc w odrabianiu lekcji.

Razem z fundacją „ Świat na Tak” pomagaliśmy osobom starszym, byliśmy pomocni w organizowaniu bali integracyjnych, przygotowywaliśmy paczki świąteczne.

Działania młodzieży rozwijane są systematycznie, jednak duża część społeczności szkolnej (zwłaszcza rodzice) nie jest poinformowana o tych działaniach, stąd powyżej też przedstawiamy relację z wybranych działalności Szkolnego Koła Wolontariatu.