Biblioteka

„Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się albo czegoś nauczy,
albo zapomni o tym, co mu dolega,
albo zaśnie- w każdym razie wygra.”

Henryk Sienkiewicz

Rok szkolny 2016-2017

Drodzy Czytelnicy!
W tym roku biblioteka szkolna otrzymała dotację z Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa. W związku z tym na półkach pojawiło się całe mnóstwo nowych tytułów. Zapraszamy do zapoznania się z listą. Dla każdego znajdzie się interesująca książka! A my chętnie pomożemy w wyborze.
Biblioteka

Drodzy Kinomaniacy
Filmoteka szkolna powiększyła się o kolejne tytuły:
1. Gwiezdne wojny - cała saga
2. Obietnica - głośny film o problemach nastolatków
3. Leon Zawodowiec - z debiutującą Natalie Portman i Jean Reno
4. Uwierz w ducha - z Patrickiem Swayze i Demi Moore
Zapraszamy do wypożyczania filmów na weekendy.

lista zakupionych, nowych tytułów książek żeby otworzyć plik powinieneś mieć program Adobe Reader

lista część 1

lista część 2

lista część 3

lista część 4

lista część 5

lista część 6

lista część 7

lista część 8

lista część 9

lista część 10

lista część 11

lista część 12

lista część 13

lista część 14

lista część 15

lista część 16

lista część 17

lista część 18


Biblioteka w nowej siedzibie szkoły przy ul. ŻywnegoW pełni skomputeryzowana biblioteka Gimnazjum Dwujęzycznego nr 42 pracuje w programie MOL Optivum. Wszystkie zbiory mają nadane kody kreskowe i wypożyczanie odbywa się przy pomocy bezprzewodowego czytnika laserowego. Uczniowskie identyfikatory pełnią funkcję karty czytelnika niezbędnej przy wypożyczaniu bibliotecznych zbiorów. Szkolne Centrum Informacji Multimedialnej jest wyposażone w sześć stanowisk komputerowych dla uczniów, drukarkę, kserokopiarkę, skaner i zestaw programów edukacyjnych.Umeblowanie biblioteki bardzo przypomina „starą bibliotekę”, ale nie dajcie się zwieść. Część magazynowa została wyposażona w przesuwane regały.Mimo tych ograniczeń, zachowany jest wolny dostęp do Waszych ulubionych książek – powieści obyczajowych, przygodowych, historycznych, podróżniczych, kryminalnych i fantastyki.Na szczególnie wymagających czytelników czeka w bibliotece wygodna? kanapa.
Zapraszamy.

Biblioteka otwarta jest od poniedziałku do piątku w godz. Od 8.00 do 16.00

W bibliotece nie tylko znajdziesz ciszę i spokój do nauki, ale także dużo nowości książkowych, które zostały zakupione w wakacje w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Przyjdź jeszcze dziś i zapytaj o książkę, którą chciałbyś przeczytać!


Rok szkolny 2015-2016 ostatni rok na Twardej

Kto czyta książki, żyje podwójnie

Umberto Eco


W pełni skomputeryzowana biblioteka Gimnazjum na Twardej pracuje w programie MOL Optivum. Wszystkie zbiory mają nadane kody kreskowe i wypożyczanie odbywa się przy pomocy bezprzewodowego czytnika laserowego. Uczniowskie identyfikatory pełnią funkcję karty czytelnika niezbędnej przy wypożyczaniu bibliotecznych zbiorów. Szkolne Centrum Informacji Multimedialnej jest wyposażone w sześć stanowisk komputerowych dla uczniów, drukarkę, kserokopiarkę, skaner i zestaw programów edukacyjnych.
Na szczególnie wymagających czytelników czeka w bibliotece wygodna? kanapa. Zapraszamy.Godziny otwarcia biblioteki

 • Poniedziałek 8.00 - 16.00
 • Wtorek 8.00 - 17.00
 • Środa 8.00 - 17.00
 • Czwartek 8.00 - 17.00
 • Piątek 8.00 - 17.00 • Zapraszamy do korzystania z katalogu on-line


  Co nowego w II semestrze roku szkolnego 2015/2016?

  18.03.2016 na spotkaniu Szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego obejrzeliśmy „Aviatora” w reż. Martina Scorsese i „Co gryzie Gilberta Grape’a?” w reż. Lasse Hallstrome’a. Szczególną uwagę zwróciliśmy na rolę Leonarda Di Caprio w filmie „Co gryzie Gilberta Grape’a?” Młody aktor już 20 lat temu pokazał swój nieprzeciętny talent, a dalsze jego dokonania są tylko potwierdzeniem jego możliwości aktorskich. Dyskusję wzbudził sposób przyznawania Oscarów.
  Na następne spotkanie (ostatnie w tym roku) zapraszam 13 maja. Obejrzymy „ Whiplash” reż. Damien Chazelle i „Stowarzyszenie umarłych poetów” reż. Petera Weira.
  Zastanowimy się jak chcielibyśmy być motywowani do pracy.

  Uwaga! Uwaga! Uwaga!


  Nowe tytuły w filmotece biblioteki:
  W roku Szekspirowskim zakupiłyśmy serię kultowych spektakli teatru TV BBC: 21 dramatów na DVD.
  Pojawiły się także znakomite inscenizacje dramatów światowej i polskiej literatury:
  1. A. Wajda – Makbet, Zbrodnia i kara
  2. K. Swinarski – Dziady
  3. J. Englert – Hamlet
  4. J. Świderski - Zemsta

  A dla wielbicieli „lżejszej muzy” dostępne są od kwietnia:
  1. Kopciuszek reż. K. Branagh
  2. Steve Jobs reż. D. Boyle
  3. Body/Ciało reż. M. Szumowska
  4. Boisko bezdomnych reż. K. Adamik
  5. Underground reż. E. Kusturica
  6. Don Quixote reż. P. Yates
  7. Co gryzie Gilberta Grape’a reż. L. Hallstrom
  8. Zbrodnia i kara reż. M. Golan

  Wszystkim chętnym przypominamy o trwającej do 13.05 zbiórce książek dla Zespołu Szkół w Komańczy  29.01.2016 na spotkaniu Szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego obejrzeliśmy dwa stttrrraszne filmy: „Draculę” w reżyserii Francisa Forda Coppoli i „Obcy - 8 pasażer Nostromo” w reżyserii Ridleya Scotta .
  Mimo upływu lat mieszkaniec z innej galaktyki cały czas budzi przerażenie, natomiast obłaskawione przez panią Meyer wampiry, nie dość, że nie przestraszyły, to jeszcze dobrze rozśmieszyły.
  W marcu obejrzymy „Aviatora” w reż. Martina Scorsese i „Co gryzie Gilberta Grape’a?” w reż. Lasse Hallstrome’a. W obu filmach zagrał Leonardo Di Caprio. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy hollywoodzkie Oscary na pewno trafiają we właściwe ręce w odpowiednim momencie.

  Uwaga! Uwaga! Uwaga!


  Nowe tytuły na półkach biblioteki: Fantastyka
  1. Baśniobór – seria
  2. Pozaświatowcy – seria
  3. Pięć Królestw – seria
  4. Dziewczyna z pomarańczami
  5. Kurier i Anioł stróż z serii Cherub
  6. Rywalki
  7. Wybrani, Dziedzictwo i Zagrożeni
  A także biografie i dzienniki
  1. „Tove Jansson Mama Muminków”
  2. „Stryjeńska. Diabli nadali”
  3. „Dziennik we dwoje” z filmem „Parę osób, mały czas”

  I wiele innych równie ciekawych tytułów

  Wydarzenia I semestru roku szkolnego 2015/2016

  9.10.2015 rozpoczął działalność Szkolny Dyskusyjny Klub Filmowy. Na pierwszym spotkaniu obejrzeliśmy film Sierpniowe Niebo – 63 dni chwały.
  Po seansie odbyło się spotkanie z p. Pauliną Guźlińską charakteryzatorką, która pracowała na planie tego filmu.

  Kolejne spotkanie SDKF przewidziane jest 20 listopada.
  Oglądać będziemy filmy z czasów PRL czyli
  Z czego babcia i dziadek się śmiali, kiedy byli mali...
  Nasza szkoła czynnie włącza się do międzynarodowej akcji UWOLNIJ KSIĄŻKĘ. Główną ideą ruchu BOOKCROSSING jest przekazywanie książek lub pozostawianie ich w takich miejscach, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

  Masz w domu książki, które już przeczytałeś? Przynieś je i zostaw w bibliotece. Włącz się do akcji i uwolnij swoje książki od zapomnienia, daj im drugie życie!! Sam weź do czytania przyniesioną przez kogoś innego książkę.

  Przyniesione książki postawimy na wózku do Bookcrossingu stojącym obok komputerów.
  Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji wszystkich uczniów, rodziców i pracowników szkoły!!!
  UWOLNIJ SWOJE KSIĄŻKI, DZIEL SIĘ Z INNYMI RADOŚCIĄ CZYTANIA!!!


  20.11.2015r. na spotkaniu Szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego obejrzeliśmy filmy „MIŚ” i „SEKSMISJA”. Obie komedie z czasów PRL –u miały w sobie dużą dawkę humoru, aluzji politycznych i powiedzonek, które zadomowiły się we współczesnej polszczyźnie.


  „Miś” mimo dużej liczby gagów jest mało czytelny dla młodego widza. „Seksmisja” zaś, dzięki osadzeniu fabuły w przyszłości, cały czas śmieszy i odkrywa przed widzem ciągle nowe metafory.

  Kolejne spotkanie SDKF przewidziane jest 18 grudnia.
  Oglądać będziemy filmy nawiązujące do projektu

  „Jak pięknie się różnić”: „12 gniewnych ludzi” i „Gattaca- szok przyszłości”
  W bibliotece już świątecznie
  Biblioteka szkolna od 5.12.2015 zaprasza na wystawę „DAWNE KARTKI BOŻONARODZENIOWE” Oprócz zdjęć starych kartek, znajdziecie opisy zapomnianych już obrzędów i zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem.

  Nowości filmowe
  Zbiory szkolnej filmoteki powiększyły się o nowe tytuły. Mamy już wszystkie części trylogii ”Matrix”, „Whiplash”, „Big Fish – Duża Ryba”, „Bogowie”, „Interstellar” i „Thor: Mroczny świat”.
  Zapraszamy do wypożyczeń w piątki na cały weekend.

  18.12.2015 na spotkaniu Szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego obejrzeliśmy filmy „12 gniewnych ludzi” i „Gattaca - szok przyszłości”. Oba filmy wzbudziły wiele emocji i wywołały burzliwą dyskusję na temat tolerancji, własnych zachowań i stopnia ich przewidywalności. Wspólnie zastanawialiśmy się dlaczego myślenie stereotypami ogranicza naszą otwartość na inność.

  Kolejne spotkanie SDKF przewidziane jest 29 stycznia. Oglądać będziemy laureatów wielu nagród, w tym Oscarów, filmy „Dracula” w reżyserii Francisa Forda Coppoli i „Obcy - 8 pasażer Nostromo” w reżyserii Ridleya Scotta.

  Seans adresujemy tylko do widzów o żelaznych nerwach!!!  Zbiory szkolnej filmoteki powiększyły się o nowe tytuły. Mamy kolekcję Teatru TV BBC z dramatami Szekspira. Zachęcamy również do obejrzenia spektakli teatru Telewizji Polskiej w reżyserii Wajdy, Swinarskiego, Englerta i Świderskiego.

  Zapraszamy do wypożyczeń w piątki na cały weekend.  Miłośników fantastyki ucieszy wiadomość, że w księgozbiorze pojawiły się nowe tytuły: serie „Assassin’s Creed” i „Zwiadowcy”, „Dziedzictwo” oraz „Percy Jackson” i wiele innych.