Gimnazjum Nr 42 przedstawia się

Gimnazjum Nr 42 znajduje się w samym centrum Warszawy, w pobliżu Dworca Centralnego i Pałacu Kultury. Budynek szkoły leży na terenie byłego Getta. Tuz obok szkoły znajduje się synagoga i Teatr Żydowski.
Nasze gimnazjum istnieje od 1999r. tj. od ostatniej reformy polskiego systemu szkolnictwa. Uczniowie mają po 13-16 lat.

Szkoła nasza to gimnazjum dwujęzyczne. Co roku tworzymy dwie klasy dwujęzyczne polsko – angielskie, z pięcioma godzinami języka angielskiego tygodniowo. Nauczyciele w klasach dwujęzycznych realizują program swojego przedmiotu oraz wprowadzają elementy terminologii angielskiej.

Uczniowie corocznie biorą udział w Festiwalu Małych Form Teatralnych w Języku Angielskim w Łodzi, osiągając znaczące sukcesy w postaci wyróżnień pierwszym, drugim i trzecim miejscem wśród występujących szkół.

W ramach realizowanych wycieczek klasowych uczniowie klas polsko-angielskich wyjeżdżają często do Londynu.
Oprócz nauki prowadzone są w naszej szkole różnorodne zajęcia, pozwalające na rozwijanie zainteresowań i aktywności uczniów. Chodzimy wspólnie do teatru i kina. W pierwszej klasie organizowane są zawsze wyjazdy integracyjne dla uczniów klas pierwszych.

Gimnazjum Nr 42 znane jest w Warszawie z licznych sukcesów naszych uczniów w konkursach przedmiotowych z różnych przedmiotów w szczególności z języka niemieckiego, fizyki, matematyki.

English-Polish ExchangeRozwiń

Koło teatralne w języku angielskim

Wszyscy uczniowie naszej szkoły (nie tylko ci z klas polsko-angielskich) mają możliwość uczestniczenia w zajęciach koła teatralnego w języku angielskim.
Koło zostało założone w 2008 roku przez Panią Annę Korzeb, nauczycielkę języka angielskiego. Mimo iż historia naszego koła teatralnego nie jest zbyt długa, możemy poszczycić się znaczącymi sukcesami.
Nasze pierwsze przedstawienie pod tytułem A Night Out dostało w 2009 roku specjalne wyróżnienie podczas Piątego Festiwalu Szkolnych Teatrów w Języku Angielskim, który odbywa się co roku w Krakowie. Warto jest wspomnieć o tym, że nasza szkoła była jedynym gimnazjum, które wzięło udział w tym wydarzeniu (konkurs był skierowany do uczniów szkół średnich). Jury było pod naprawdę dużym wrażeniem naszego przedstawienia, w wyniku czego wygraliśmy atrakcyjne nagrody specjalne, takie jak słowniki, książki w języku angielskim oraz mapy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Jednak największy sukces, nasz teatr odniósł w 2011 roku. Przygotowaliśmy wtedy przedstawienie zatytułowane Czerwony Kapturek – Historia Nieznana. Tym razem skupiliśmy się na festiwalu, który został zorganizowany wyłącznie z myślą o uczniach gimnazjów i szkół podstawowych. Był to Dziesiąty Festiwal Teatrów Szkolnych w Języku Angielskim w Łodzi.
Podobnie jak w latach ubiegłych patronat nad festiwalem objął: Honorowy Konsul Wielkiej Brytanii, Ambasada Stanów Zjednoczonych, oraz Kuratorium Oświaty i Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi. Pojechaliśmy do Łodzi z nadzieją, że przedstawienie, które przygotowaliśmy z takim oddaniem, wyobraźnią i kreatywnością spodoba się nie tylko jury ale i naszym rówieśnikom. Na szczęście, udało nam się osiągnąć nasz cel. Zajęliśmy pierwsze miejsce we wszystkich możliwych kategoriach: kreacje artystyczne, płynność mówienia w języku angielskim, muzyka, scenografia, kreatywność, dynamizm.
Trzech naszych uczniów: Jakub Bednarz, Antonina Wyszyńska i Ewa Brzank dostali również specjalne wyróżnienia (w postaci „małych Oskarów”) za wyróżniającą się grę aktorską i sceniczną. Przygotowywane przez nasze koło teatralne przedstawienia prezentujemy również na corocznym Dniu Teatralnym organizowanym przez naszą szkołę. Podczas tego wyjątkowego dnia, nasi młodzi aktorzy mają szansę występować na deskach Teatru Żydowskiego w Warszawie przed szkolną publicznością, rodzicami i gośćmi specjalnymi zaproszonymi przez szkołę.