Das Gymnasium Nr. 42 stellt sich vor

Das Gymnasium Nr. 42 liegt im Herzen von Warschau, in der Nähe des Bahnhofs „Warszawa Centralna“ und des Kulturpalasts, dem Wahrzeichen der Stadt. Die Schule befindet sich auf dem Gebiet des ehemaligen Ghettos. Gleich neben der Schule befinden sich die Synagoge und das jüdische Theater.

Unser Gymnasium besteht seit 1999, dem Jahr, als diese Schulform im polnischen Schulsystem eingeführt wurde.
Die Schulstufe „Gymnasium" umfasst in Polen die Jahrgangsstufen 7 bis 9, also bei uns lernen Jugendliche im Alter zwischen 13 und 16.

Unsere Schule ist ein bilinguales Gymnasium mit verstärktem Deutschunterricht. In jeder Jahrgangsstufe gibt es zwei sogenannte bilinguale Klassen mit 8 Wochenstunden Deutsch. Ab der zweiten Klasse werden Erdkunde und Sozialkunde teilweise auf Deutsch unterrichtet.
Unsere Schule ist eine Partnerschule der Bundesrepublik Deutschland. Wir erhalten aus Deutschland Lehrmaterial und bei uns unterrichtet eine aus Deutschland entsandte Lehrkraft. Im zweiten Halbjahr der 9. Klasse legen unsere Schüler die Prüfung zum Deutschen Sprachdiplom der Stufe B 1 ab.

Ein wichtiges Element des erweiterten Deutschunterrichts ist der Schüleraustausch mit Schulen in Deutschland. Die Teilnahme der Schüler an Austauschprogrammen ermöglicht unseren Schülern sowohl einen guten Kontakt mit der deutschen Sprache als auch Erfahrungen mit anderen Kulturen.

Unsere Partnerschulen sind:

In der zweiten Klasse nehmen unsere bilingualen Klassen an einem deutschsprachigen Theaterwettbewerb in Łódź teil. Dabei erreichten wir schon häufig den ersten oder zweiten Platz.
Im Rahmen der Klassenfahrten besuchen unsere Schüler mit verstärktem Deutschunterricht oft Berlin oder Wien.

Neben dem Unterricht gibt es auch andere Aktivitäten: Drei- bis viermal pro Schuljahr gehen wir gemeinsam ins Kino oder ins Theater. In der ersten Klasse verbringen wir zu Beginn des Schuljahres eine Woche in einem Integrationslager.

Der Leistungsstand unserer Schüler ist hoch. Jedes Jahr nehmen viele Schüler mit großem Erfolg an Wettbewerben in verschiedenen Fächern u.a. in Deutsch, Physik, Mathe teil.

Seit dem Schuljahr 2011/2012 gibt es im bilingualen Zweig auch zwei Klassen mit verstärktem Englischunterricht.

Wymianaukryj

W przebiegu nauki nowożytnego języka niemieckiego oferujemy wymiany szkolne z naszymi partnerami z Niemiec. Wymiany te są ważnym uzupełnieniem lekcji języka niemieckiego w szkole, ponieważ stwarzają okazję do posługiwania się językiem obcym w praktyce. W wymianach bierze udział ok. 60 uczniów z dwóch klas dwujęzycznych. Nasze wymiany są współfinansowane przez PNWM – Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Nasze szkoły partnerskie w Niemczech:

Traunstein Sparz w Bawarii www.sparz.de
Mönchengladbach w Nadrenii Północnej-Westfalii http://www.gymod.hsnr.de lub www.gymnasium-odenkirchen.de
Dassel w Dolnej Saksonii www.pgs-dassel.de

W roku 2003 odbyła się pierwsza wymiana w historii naszej szkoły. Patrz:

Wymiana Warszawa –Kötzting 2003; wymianę kontynuowano do roku 2004. W roku 2007 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wymianie z uczniami z Essen. Patrz:
Wymiana Warszawa - Essen 2007

Od 2008 roku organizujemy wymianę z Traunstein, w której bierze udział ok. 30 uczniów z trzeciej klasy niemieckiej dwujęzycznej.
Od 2009 mamy wymianę z Gimnazjum Odenkirchen w Mönchengladbach. W tej wymianie uczestniczy ok. 25 uczniów z trzeciej klasy niemieckiej dwujęzycznej.
Od 2011 nasza szkoła organizuje wymianę ze szkołą w Dassel. Tu może brać udział ok.30 uczniów z trzeciej klasy niemieckiej dwujęzycznej.

Wymiana Warszawa –Kötzting 2003

Temat projektu: Nowe stosunki polsko- niemieckie
Uczestnicy: Klasa 3D, Gimnazjum 42. i uczniowie z Benedikt – Stattler Gymnasium w Kötzting
Opiekunowie: Pani Jolanta Paruch, pani Katarzyna Przybylska, pani Heidi Kriegelstein

Między 29.03 a 11.04.2003 roku odbyła się pierwsza wymiana naszych uczniów z uczniami z gimnazjum z Kötzting. Była to pierwsza wymiana w historii naszej szkoły, w której wzięli udział uczniowie klasy 3d – pierwszej dwujęzycznej klasy w naszej szkole. Spędziliśmy w Bawarii 2 cudowne tygodnie, podczas których wspólnie zwiedzaliśmy, bawiliśmy się i pracowaliśmy nad projektami. Zwiedziliśmy Monachium, Passau i Regensburg. Zostaliśmy nawet zaproszeni do udzielenia wywiadów w lokalnej prasie, gdzie mogliśmy się zaprezentować i opisać nasze wrażenia.
W czerwcu 2003 roku nasi goście przyjechali do Warszawy. Zwiedziliśmy nasze miasto, byliśmy na wspólnym trzydniowym wyjeździe w Krakowie. Zobaczyliśmy również Wieliczkę. Najbardziej poruszającym przeżyciem była dla nas wspólna wizyta w byłym obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu która na długo pozostała w naszej pamięci.

Wymiana Warszawa - Kötzting 2003/2004

Temat projektu: Polacy i Niemcy – nowi partnerzy w Unii Europejskiej
Uczestnicy: Klasa 3D, Gimnazjum 42. i uczniowie z Benedikt – Stattler Gymnasium w Kötzting
Opiekunowie: pani Katarzyna Przybylska, pani Monika Luciani pani Heidi Kriegelstein

W marcu 2004 odbyła się pierwsza część drugiej wymiany z uczniami z Gimnazjum w Kötzting. Oprócz zwiedzania Kötzting, w programie naszej wymiany znalazły się wycieczki do Monachium, Regensburga i Straubing. Jedną z atrakcji był trzydniowy pobyt w ośrodku młodzieżowym, gdzie w ramach pracy nad projektami przygotowywaliśmy pod okiem profesjonalistów teatr tańca, ilustrujący zbliżenie dwóch narodowości.
Między 20.05. a 30.05.2004 roku nasi goście odwiedzili nas w Warszawie. Zwiedziliśmy nie tylko naszą stolicę, ale wybraliśmy się również na trzydniową wycieczkę do Krakowa, Wieliczki i Oświęcimia, co było dla nas ważnym, wspólnym przeżyciem i przyczynkiem do dyskusji nad trudną wspólną historią.

Wymiana Essen- Warszawa 2007

Temat projektu: Wspólna podróż do serca Europy
Uczestnicy: Klasa 3D i uczniowie z Hauptschule am Stoppenberg z Essen

Opiekunowie: Pani Katarzyna Przybylska i pani Małgorzata Frączyk oraz pan Reiner Düchting i Veronika Brock.
W dniach 10.03.2007 – 17.03.2007 uczniowie klasy 3d gościli w Warszawie uczniów z Hauptschule am Stoppenberg z Essen. Podczas pobytu pokazaliśmy naszym gościom Warszawę oraz wyjechaliśmy na dwudniowy pobyt w centrum konferencyjnym, gdzie wspólnie pracowaliśmy nad projektami pod hasłem „Gemeinsame Reise ins Herz Europas”. W czerwcu 2007 roku odbyła się druga część wymiany. Spędziliśmy tydzień u naszych niemieckich partnerów, którzy pokazali nam nie tylko Essen, ale również Kolonię i Bonn, gdzie zwiedziliśmy m.in. Dom Beethovena czy Dom Historii. Zrealizowaliśmy również drugą część rozpoczętego w Polsce projektu, którego wyniki zaprezentowaliśmy przed szkolną publicznością.

Wymiana niemiecko-polska Mönchengladbach – Warszawa 2009

Temat projektu: „Dwa kraje – różne kultury?”
Uczestnicy: Klasa 3D i uczniowie z Gimnazjum Odenkirchen w Mönchengladbach
Opiekunowie: Pani M.Bogacka i Pan L. Kellner oraz Pan S. Hoffmann i Pani M. Heumannskämper

W dniach 20-26.03. 2009r. uczniowie klasy 3d przebywali w Mönchengladbach w ramach pierwszej wymiany uczniów naszego gimnazjum z Gymnasium Odenkirchen. Zapoczątkowano tym samym wymianę między naszymi szkołami w cyklu co 2 lata.

W czasie pobytu w Nadrenii Westfalii zwiedziliśmy Kolonię ze słynną gotycką katedrą oraz Bonn - miejsce urodzenia Beethovena, gdzie zwiedziliśmy Dom Historii . Uczestniczyliśmy w rozgrywkach sportowych oraz obserwowaliśmy wybrane lekcje z udziałem partnerów wymiany.

W dniach 2-8 maja 2009r. nastąpiła „rewizyta” – gościliśmy w Warszawie uczniów z Gymnasium Odenkirchen. Program pobytu gości z Niemiec obejmował zwiedzanie Warszawy, w tym Starego Miasta, Wilanowa oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedziliśmy także miasto Mikołaja Kopernika – Toruń oraz bawiliśmy się wspólnie w czasie turnieju bowlinga.

Wymiana Traunstein – Warszawa 2009 /2010

Temat projektu: Spotkanie polsko - niemieckie
Uczestnicy: Klasa 2D/3D i uczennice z Maria Ward Mädchenrealschule z Traunstein Sparz www.sparz.de
Opiekunowie: Pani Katarzyna Przybylska, pan Leonhard Kellner, pani Małgorzata Frączyk oraz pani Marianne Armstorfer i pani Rosmarie Brandstetter

W dniach 11.05. – 17.05.2009 odbyła się pierwsza część wymiany z uczennicami ze szkoły w Traunstein- Sparz. Była to już druga wymiana ze szkoła w Traunstein. Podczas wymiany pokazaliśmy naszym gościom nasze miasto, wybraliśmy się na wspólną wycieczkę do Kazimierza, zwiedziliśmy ruiny zamku w Janowcu i udaliśmy się na wspólną wycieczkę w góry. Pracowaliśmy również nad projektami. Powstały m.in. ciekawe plakaty, film i gazetka dotycząca wymiany. Między 6.06 a 14.06 2010 już jako uczniowie klasy 3d udaliśmy się na rewizytę do naszych niemieckich znajomych. Zachwyciło nas piękno bawarskiego krajobrazu, byliśmy na wycieczce w Alpach, byliśmy nad Chiemsee i Königssee oraz w Salzburgu. Bawiliśmy się również wspólnie w ogromnym parku wspinaczkowym.

Wymiana niemiecko-polska Mönchengladbach – Warszawa 2010/2011

Temat projektu: Poznanie kultury i życia codziennego w Niemczech i Polsce
Uczestnicy: Klasa 3D i uczniowie z Gimnazjum Odenkirchen w Mönchengladbach
Opiekunowie: Pani M. Luciani i Pani S. Czapiuk oraz Pan S. Hoffmann i Pani M. Heumannskämper

Pierwsza cześć wymiany odbyła sie we wrześniu 2010 w Niemczech, a rewizyta Niemców w Polsce w maju 2011
W programie wymiany na pierwszym planie było zarówno poznanie partnerów wymiany i ich kultury, jak również spędzenie wspólnie czasu na różnorodnych aktywnosciach min. zwiedzaniu naszego miasta oraz pracy nad projektem. Wyniki projektu zaprezentowano w różnych formach tj. Wywiady i film, comiksy, wystawa zdjęc, plakaty, artykuł do gazetki szkolnej oraz materiały na stronę internetową szkoły

Wymiana niemiecko-polska Dassel – Warszawa 2011

Temat projektu: „Różnice kulturowe w Niemczech i Polsce”
Uczestnicy: Klasa 3E i uczniowie ze Szkoly im. Paula Gerhardta w Dassel www.pgs-dassel.de
Opiekunowie: Pani Katarzyna Zelek i Pani Małgorzata Bogacka oraz pani Ute Beischall i Pan Th.Burg

W lutym 2011 odbyła się pierwsza wymiana z Dassel (Dolna Saksonia, Niemcy).
Wspólnie zwiedziliśmy Einbeck, Hannover (Hannover Sea Life) oraz Muzeum Czekolady w Peine.
Pracę nad powyższym projektem kontynuowaliśmy w czasie drugiej części wymiany, która miała miejsce w maju 2011 w Warszawie. Zwiedzaliśmy wtedy również wspólnie z naszymi partnerami Warszawę m.in. Stare Miasto, Łazienki Królewskie, Teatr Wielki oraz budynek Warta Tower.

Wymiana Traunstein – Warszawa 2011/2012

Temat projektu: Spotkanie polsko - niemieckie
Uczestnicy: Klasa 2E i uczennice z Maria Ward Mädchenrealschule z Traunstein Sparz www.sparz.de

W dniach 15.05 – 22.05.2011 odbyła się trzecia już wymiana z naszą szkołą partnerską z Traunstein Sparz. W ramach programu wymiany pokazaliśmy naszym gościom Warszawę, odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, byliśmy na wspólnej wycieczce w Kazimierzu, gdzie oprócz zwiedzania i wycieczki górskiej znaleźliśmy również czas na rejs statkiem czy piknik. Pracowaliśmy także wspólnie nad projektami oraz nakręciliśmy film. Teraz z niecierpliwością czekamy na naszą podróż do Bawarii, która jest zaplanowana na maj 2012 roku.

Wymiana niemiecko-polska Dassel – Warszawa 2011/2012

Temat projektu: Dzień powszedni w Niemczech i Polsce
Uczestnicy: Klasa 3D i uczniowie ze Szkoly im. Paula Gerhardta w Dassel www.pgs-dassel.de
Opiekunowie: Pani M. Luciani und Pani M. Frączyk, Pani Gesine Peinemann und Pan Arne Schmidt
We wrześniu 2011 odbyła się druga wymiana z Dassel (Dolna Saksonia, Niemcy). Wspólnie zwiedziliśmy Rammelsberg, Goslar, Braunschweig und Phaeno Wolfsburg.
Pracowaliśmy także wspólnie nad projektami min. Jedzenie, Muzyka, Stereotypy oraz Ciekawe miejsca w Niemczech i Polsce.
Druga część wymiany jest zaplanowana na maj 2012 roku w Warszawie.

Wymiana Warszawa - Traunstein 2011/2012

Temat projektu: Spotkanie polsko-niemieckie
Uczestnicy: Klasa 3E i uczennice z Maria Ward Mädchenrealschule w Traunstein Sparz www.sparz.de
Opiekunowie: Pani Katarzyna Zelek i Pani Jolanta Paruch oraz Pani Marianne Armstorfer i Pani Gabriele Luber

W dniach 08.05.-14.05.2012 odbyła się druga część wymiany klasy 3e ze szkołą
w Traunstein (Bawaria). W trakcie wymiany byliśmy na wycieczce nad jeziorem Chiemsee. Płynęliśmy statkiem na wyspę Fraueninsel, a następnie na wyspę Herreninsel, gdzie zwiedzaliśmy piękny zamek Herrenchiemsee. Odbyły się także wycieczki nad jezioro Königssee oraz do Salzburga. Wraz z naszymi partnerami braliśmy udział w lekcjach oraz wspólnie pracowaliśmy nad projektami. Świetnie bawiliśmy się również w parku linowym.

Wymiana Warszawa - Dassel 2011/2012

W dniach 30.05 do 06.06 odbyła się w Warszawie wymiana między polskim gimnazjum nr 42 w Warszawie i niemiecką szkołą Paul-Gerhard-Schule z Dassel w Niemczech. Byliśmy pod opieką polskich nauczycieli Pani Moniki Luciani, Pani Małgorzaty Frączyk i Pani Małgorzaty Bogackiej oraz niemieckich: Pani Gesine Peinemann i Pana Arne Schmidt.


W środę niemieccy goście przyjechali na Dworzec Centralny po południu i resztę dnia spędzili wraz ze swoimi polskimi partnerami. Następnego dnia wystartowaliśmy z programem wymiany. Rozpoczął się on zwiedzaniem Warszawy, między innymi Starego miasta oraz pałacu w Wilanowie. Drugiego dnia pojechaliśmy na wycieczkę do Płocka. Zwiedziliśmy tam najstarszą szkołę w Polsce oraz Muzeum secesji i Muzeum Parafialne ze wspaniałymi kolekcjami mebli, obrazów oraz elementów wystroju kościelnego. Natomiast w weekend każda rodzina miała czas wolny. Wtedy pokazywaliśmy Niemcom uroki Warszawy. W tym czasie rozegraliśmy także mecz w piłkę nożną. Wieczorem odbyła się również impreza urodzinowa, gdzie wszyscy bawiliśmy się świetnie. W poniedziałek rozpoczęliśmy pracę nad projektami. Niemieccy goście mogli wziąć udział w lekcjach. Następnie mieliśmy czas wolny, po czym w szkole odbyła się dyskoteka. Wspólnie z Niemcami bawiliśmy się w rytmach nowoczesnej muzyki oraz czekała na nas miła niespodzianka w postaci poczęstunku. Następnego dnia w szkole kończyliśmy pracę nad projektami, które później prezentowaliśmy. Po południu udaliśmy się do kawiarni Wedla, gdzie podsumowaliśmy całą wymianę i wypiliśmy kubek gorącej i pysznej czekolady.
W środę udaliśmy się wszyscy na dworzec centralny. Tutaj pożegnaliśmy się
z Niemcami, którzy następnie odjechali pociągiem do Niemiec.Wymiana ze szkołą: Gymnasium Odenkirchen, Mönchengladbach 2012/2013


Data: 11.09. - 18.09.2012r. oraz 7.06. – 14.06.2013r.

Klasa: 3E

Opiekunowie: Katarzyna Przybylska, Thomas Carls,

Stefan Hoffmann, Katharina Kronibus, Daniel Thieltges

Wymiana ze szkołą: Gymnasium Odenkirchen, Mönchengladbach

W dniach od 11 września do 18 września 2012 odbyła się wymiana klasy 3e z uczniami z gimnazjum w Mönchengladbach. W ciągu tego tygodnia uczniowie mieli możliwość zwiedzenia Bonn, Kolonii i Mönchengladbach. W czasie wyjazdu młodzież pracowała także w małych grupach nad polsko-niemieckimi projektami (np. o piłce nożnej czy modzie), które w ostatni dzień wymiany zostały przedstawione oraz ocenione. W weekend uczniowie spędzili również czas z niemieckimi rodzinami, z którymi byli np. na meczu piłki nożnej (Borussia Mönchengladbach to bardzo dobra drużyna), na kręglach, czy w wesołym miasteczku.

W czerwcu odbyła się rewizyta, podczas której zwiedzaliśmy Warszawę, byliśmy na wycieczce w Kazimierzu, pracowaliśmy nad projektami, ale przede wszystkim integrowaliśmy się z naszymi partnerami z Niemiec. Cieszymy się, że mogliśmy razem spędzić ostatnie chwile na Twardej!Wymiana Traunstein – Warszawa 2013


Temat projektu: Polska i Niemcy – dwa światy? Spotkanie z przyrodą i kulturą.

Uczestnicy: uczniowie klasy 2d i uczennice z Maria Ward Mädchenrealschule z Traunstein Sparz
www.sparz.de

Opiekunowie: Pani Małgorzata Bogacka i Pani Katarzyna Zelek oraz Pani Marianne Armstorfer i Pani Gabriele Luber

W dniach 10-16.06. 2013r. uczniowie klasy 2d przebywali w malowniczym miasteczku Traunstein, w ramach wymiany uczniów naszego gimnazjum z Maria Ward Mädchenrealschule z Traunstein Sparz. W czasie pobytu w Bawarii zwiedziliśmy Zamek Herrenchiemsee na wyspie o tej samej nazwie. Wybraliśmy się w góry nad Königssee, gdzie spacerowaliśmy po Parku Narodowym Berchtesgaden. Potem wjechaliśmy kolejką (widok zapierał dech w piersiach J) na górę Jenner. W mieszanych grupach polsko-niemieckich realizowaliśmy różne projekty. Wykonywaliśmy plakaty, prezentacje i sprawozdania (zarówno po niemiecku jak i po polsku). Grupa polska z panem Kubotko (którego serdecznie pozdrawiamy J) pojechała do Salzburga. Przechodząc przez Most Zakochanych, podziwiając urocze uliczki, Pałac Mirabel z pięknymi ogrodami oraz dom, w którym przyszedł na świat genialny Mozart, odczuliśmy prawdziwy urok Salzburga. W sobotę spędzaliśmy dzień z rodzinami niemieckimi. Niektórzy z nas zwiedzili Monachium lub Rosenheim, inni spędzili miło czas na koncertach, pieszych wędrówkach i zakupach. Tęsknimy za naszymi partnerkami i już czekamy na ich wizytę w Warszawie w październiku !

Serdecznie dziękujemy Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie finansowe naszego wyjazdu do Traunstein.


Wymiana Traunstein – Warszawa 2013

Temat projektu: Polska i Niemcy – dwa światy? Spotkanie z przyrodą i kulturą.

Uczestnicy: uczniowie klasy 2d i uczennice z Maria Ward Mädchenrealschule z Traunstein Sparz www.sparz.de

Opiekunowie: Pani Małgorzata Bogacka i Pani Katarzyna Zelek oraz Pani Marianne Armstorfer i Pani Gabriele Luber

W dniach 10-16.06.2013r. uczniowie klasy 2d przebywali w malowniczym miasteczku Traunstein, w ramach wymiany uczniów naszego gimnazjum z Maria Ward Mädchenrealschule z Traunstein Sparz. W czasie pobytu w Bawarii zwiedziliśmy Zamek Herrenchiemsee na wyspie o tej samej nazwie. Wybraliśmy się w góry nad Königssee, gdzie spacerowaliśmy po Parku Narodowym Berchtesgaden. Potem wjechaliśmy kolejką (widok zapierał dech w piersiach J) na górę Jenner. W mieszanych grupach polsko-niemieckich realizowaliśmy różne projekty. Wykonywaliśmy plakaty, prezentacje i sprawozdania (zarówno po niemiecku jak i po polsku). Grupa polska z panem Kubotko (którego serdecznie pozdrawiamy J) pojechała do Salzburga. Przechodząc przez Most Zakochanych, podziwiając urocze uliczki, Pałac Mirabel z pięknymi ogrodami oraz dom, w którym przyszedł na świat genialny Mozart, odczuliśmy prawdziwy urok Salzburga. W sobotę spędzaliśmy dzień z rodzinami niemieckimi. Niektórzy z nas zwiedzili Monachium lub Rosenheim, inni spędzili miło czas na koncertach, pieszych wędrówkach i zakupach.
Tęsknimy za naszymi partnerkami i już czekamy na ich wizytę w Warszawie w październiku !


Serdecznie dziękujemy Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie finansowe naszego wyjazdu do Traunstein.Wymiana Dassel – Warszawa; wrzesień 2013


W dniach 24.09–02.10 br. odbyła się pierwsza część wymiany klasy 3e ze szkołą Paul-Gerhardt-Schule w Dassel (Dolna Saksonia). W czasie pobytu byliśmy w Getyndze, gdzie razem z niemieckimi uczniami wybraliśmy się do parku wspinaczkowego Roxx-Center. Należy on do Uniwersytetu Georg-August-Universität. Spędziliśmy tam czas pełen wrażeń, dla większości z nas była to pierwsza wizyta w życiu. Mieliśmy również okazję być w nietypowym kościele ewangelickim (Evangelisch-Reformierte Kirche Göttingen). W szkole podzieleni na grupy graliśmy w gry zespołowe, rozmawialiśmy, nawet gotowaliśmy, by w poniedziałek wieczorem razem z naszymi niemieckimi rodzicami zjeść wspólną kolację. Podczas weekendu spędziliśmy głównie czas w rodzinach. Na dzień przed powrotem została zorganizowana wycieczka do Hanoweru. Byliśmy tam na ogromnym stadionie AWD Arena i treningu drużyny Hannover 96.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej części wymiany i z niecierpliwością oczekujemy na przyjazd gości do Warszawy.


Wymiana Warszawa - Dassel; czerwiec 2014


Temat projektu: Kultura i Sport
Uczestnicy: Klasa 3e, Gimnazjum nr 42 oraz uczniowie Paul-Gerhardt Schule w Dassel (Dolna Saksonia)
Opiekunowie: pani Elżbieta Jabłońska, pani Katarzyna Przybylska, pan Thomas Carls, pani Ulrike Schwarz, pan Thomas Burg We wrześniu wzięliśmy udział w pierwszej części wymiany polsko-niemieckiej w Dassel. W Maju przyjechali nasi niemieccy koledzy do nas.
Pierwszego dnia (środa) zostali oni przywitani w naszej szkole przez panią Tarkę i pojechaliśmy razem do zoo, gdzie spędziliśmy trzy godziny. Następnie graliśmy w kręgle i o godzinie 16 mieliśmy już wolne. Następny dzień był jak lekcja historii – zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego i braliśmy udział w grze miejskiej na Starówce; w piątek natomiast robiliśmy w szkole nasze projekty i graliśmy w siatkówkę. Niemieccy uczniowie zachwycali się także widokiem z Pałacu Kultury.
Sobotę spędziliśmy z naszymi rodzinami, a w niedzielę poszliśmy do Muzeum Kopernika. Ostatni dzień, poniedziałek, spędziliśmy na Stadionie Narodowym w restauracji „Babalu”. We wtorkowy poranek odjechali nasi partnerzy z wymiany, a my musieliśmy znów pójść do szkoły
To był wspaniały czas, który mogliśmy spędzić z naszymi niemieckimi gośćmi. Byliśmy dumni z naszego miasta, które zrobiło na nich ogromne wrażenie i dumni z siebie, ze byliśmy w stanie się z nimi porozumieć, nie tylko na migi

Wymiana Warszawa – Traunstein 2013


W dniach 14-20 października 2013r. odbyła się druga część wymiany ze szkołą Maria-Ward-Madchenrealschule z Traunstein w Bawarii.

Temat projektu: Śladami stosunków polsko-niemieckich w historii.

Opiekunowie: p. Małgorzata Bogacka i p. Katarzyna Zelek, p. Marianne Armstorfer i p. Matthias Kubatko

W programie znalazło się zwiedzanie najciekawszych miejsc w naszym mieście czyli Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Pałac Kazimierzowski Uniwersytetu Warszawskiego z salą senatu, która nie jest powszechnie dostępna dla zwiedzających oraz autokarowa wycieczka po Warszawie. Odwiedziliśmy pomnik Bohaterów Getta, zatrzymaliśmy się przy tablicy „Kniefall” Willy’ego Brandta, przejechaliśmy koło Stadionu Narodowego, a na zakończenie był krótki spacer w Łazienkach Królewskich. W ramach oferty kulturalnej naszego miasta obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Deszczowa Piosenka” w Teatrze Muzycznym „Roma. Kolejne dni to trochę zwiedzania – Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Chopina, trochę wspólnej rozrywki – kręgle w Hula Kula czy zabawy w Centrum Nauki Kopernik. Pracowaliśmy w szkole nad różnymi projektami dotyczącymi relacji polsko-niemieckich, a uczennice z Traunstein gościły na lekcjach języka niemieckiego i angielskiego. Ostatni dzień pobytu naszych koleżanek z Niemiec organizowaliśmy my i nasze rodziny – były spotkania w grupach, wyjście do ZOO, ostatnie zakupy czy wyjazdy za miasto np. do Żelazowej Woli. Tydzień minął szybko, ale pozostały miłe wspomnienia i nie obyło się bez łez na pożegnanie. Wielu z nas już planuje wspólne spotkania w niedalekiej przyszłości.
Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.


Wymiana z Paul-Gerhardt-Schule Warszawa - Dassel - 2014


Jeśli ktokolwiek uważa, że na Twardej uczymy się tylko dla ocen, grubo się myli. Najlepszym tego dowodem jest wymiana polsko-niemiecka klasy 3E z szkołą im. Paula Gerhardta w Dassel, w pobliżu Hanoweru. Uczniowie, po 2 latach nauki zostali rzuceni na najgłębszą wodę. Jak się jednak okazało, udało im się ją przepłynąć i to w całkiem dobrym stylu. Razem z swymi partnerami uczestniczyli w wielu zajęciach, zarówno szkolnych: grafitti, fotografia, gotowanie czy muzyka jak i pozaszkolnych gdy zmierzyli się z wymagającym parkiem wspinaczkowym, pradawną jaskinią a także z piłkarskim stadionem. Dorzucając do tego sporą dawkę zwiedzania oraz weekend sam na sam z rodziną partnera, można być pewnym, że nie narzekaliśmy na nudę. Ale chyba najważniejsze jest to, że mieliśmy okazje poznać nowych, wyjątkowych ludzi, z którymi mamy nadzieje jeszcze długo pozostać w kontakcie. Już nie możemy doczekać się rewizyty!
Nasz wyjazd był dofinansowany przez międzynarodową organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM).

Klasa 3d w Szwajcarii Saksońskiej

19 maja 2014 r. wyruszyliśmy na 5-dniową wycieczkę klasową do Drezna i jego okolic znanych jako Szwajcaria Saksońska. Było to nasze pożegnanie z gimnazjum i ostatni wspólny wyjazd. Już w drodze do Saksonii zatrzymaliśmy się na parę godzin we Wrocławiu i z przewodnikiem zwiedziliśmy to piękne miasto.
Pełni wrażeń ruszyliśmy dalej, bo przed nami była „perła baroku”, jak często określa się Drezno.
Zwiedzanie Drezna rozpoczęliśmy od Zwingeru, najpiękniejszej i najcenniejszej budowli barokowej, niegdyś rezydencji saskiego elektora Augusta II Mocnego. Po obejrzeniu Galerii Starych Mistrzów ze słynnym obrazem Rafaela Santi „Madonna Sykstyńska”, udaliśmy się na wystawę chińskiej i miśnieńskiej porcelany. Po krótkiej przerwie na obiad ruszyliśmy na dalsze zwiedzanie Drezna. Widzieliśmy operę Sempera (Semper–Oper), Katedrę Świętej Trójcy (Hofkirche) oraz niedawno odbudowany Kościół Marii Panny (Frauenkirche). Kościół ten był niemal doszczętnie zniszczony w czasie nalotów dywanowych na miasto w czasie II wojny światowej, a jego ruiny straszyły ku przestrodze jeszcze przez wiele lat po wojnie. Spacer po tym pięknym mieście kultury zakończyliśmy na Tarasach Brühla podziwiając w dole Łabę.
W kolejnych dniach odwiedziliśmy Miśnię, gdzie zwiedziliśmy manufakturę porcelany miśnieńskiej i zamek Albrechtsburg. Na chwilę zatrzymaliśmy się, by podziwiać pałace Moritzburg i Pillnitz.
Ostatni dzień w Saksonii spędziliśmy w malowniczym masywie Bastei i na zwiedzaniu twierdzy Königstein. Wciąż jesteśmy pod wrażeniem niesamowitych form skalnych i widoków na dolinę Łaby kilkaset metrów poniżej.
Jedno możemy powiedzieć. Naprawdę warto wybrać się do „Florencji północy”, jak nazywa się niekiedy Drezno oraz malowniczej Szwajcarii Saksońskiej.


 

 

 Wymiana Warszawa – Dassel 2015

W dniach 08-15 czerwca 2015 r. odbyła się druga część wymiany klasy 3e z Gimnazjum na Twardej z uczniami z Paul – Gerhardt - Schule z Dassel
Temat projektu: Nasza Warszawa.
Opiekunowie: p. Anna Federowicz, p. Katarzyna Przybylska, p. Angela Wehmeyer
Od 8 do 15 czerwca tego roku byliśmy, tzn. klasa 3e, najszczęśliwszą klasą w szkole. Podczas gdy inni pisali klasówki i walczyli o stopnie końcowo roczne, przeżyliśmy z naszymi niemieckimi gośćmi z Dassel fantastyczny tydzień. Gdy czekaliśmy na nich na dworcu, byliśmy bardzo podekscytowani. Nie widzieliśmy ich kilka miesięcy, dlatego też bardzo się za nimi stęskniliśmy. Gdy tylko po raz pierwszy ich zauważyliśmy, byliśmy naprawdę szczęśliwi. Był to wspaniały tydzień - zwiedziliśmy nie tylko całą Warszawę wsłuchując się w słowa Pani przewodnik, odwiedziliśmy również Żelazową Wolę, gdzie urodził się słynny polski kompozytor, Fryderyk Chopin. W piątek robiliśmy szkolne projekty, które również nas zaciekawiły, ponieważ w formie prezentacji multimedialnych mogliśmy pokazać Warszawę tak, jak tylko chcieliśmy z różnych niekonwencjonalnych perspektyw. Odwiedziliśmy również Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik, a w niedzielę zorganizowaliśmy pożegnalne spotkanie. Wymiana nie składała się jednak tylko z zajęć programowych - ważne były też atrakcje, które pokazaliśmy naszym gościom w czasie wolnym. Dzięki temu jeszcze lepiej mogliśmy poznać naszych partnerów. Był to dla nas wspaniały czas, dlatego mamy nadzieję, że utrzymamy te kontakty i będziemy mogli się jeszcze kiedyś spotkać.

Nasz wyjazd był dofinansowany przez międzynarodową organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM)


 

 

   

Klasa : 3d

Szkoła: Gimnazjum Odenkirchen – Mönchengladbach

Termin : Warszawa – czerwiec 2015, Mönchengladbach wrzesień 2015

Nauczyciele: Stefan Hoffmann, Thomas Carls, Ewa Kempa, Katarzyna Przybylska

Polska część naszej wymiany odbyła się w czerwcu 2015 roku.

Podczas gdy uczniowie naszej szkoły toczyli ostatnie batalie o oceny końcoworoczne, my, tzn. klasa 3d (wówczas jeszcze 2d), spędzaliśmy radosny, słoneczny czas z naszymi partnerami z niemieckiego Gimnazjum w Odenkirchen.

Czwartek 23.00 - to moment pierwszej bezpośredniej konfrontacji z naszymi niemieckimi znajomymi, czas pierwszego spojrzenia w oczy, a nie w kamerę internetową. Piątek to dzień spędzony w szkole, na lekcjach, gdzie niemieccy uczniowie mogli zobaczyć, jak wygląda nasz zwykły, szkolny dzień. Gorące popołudnie spędziliśmy spacerując po Warszawie i zwiedzając Muzeum Chopina. Weekend spędziliśmy z naszymi gośćmi w rodzinach, starając się zapewnić im możliwie jak najwięcej rozrywek, była piłka nożna, kręgle, zakupy itd. Niemcy wyglądali na zadowolonych…Nowy tydzień rozpoczęliśmy w Łazienkach Królewskich, gdzie zrobiliśmy mnóstwo pamiątkowych zdjęć. Wtorek - to dzień wycieczki do Torunia, która również bardzo podobała się naszym niemieckim znajomym, którzy wrócili do Warszawy obładowani toruńskimi piernikami. Środa- ostatni dzień naszej wymiany spędziliśmy na Starym Mieście, gdzie graliśmy w ciekawą grę miejską. Później obejrzeliśmy nagrane przez nas podczas wymiany filmy.

Czwartek – był niestety dniem pożegnań, choć nie tak bardzo smutnych, ponieważ wiedzieliśmy, że spotkamy się już we wrześniu. I tak się stało.

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy wyjazdem do Niemiec, gdzie spędziliśmy wspaniały czas, poznając niemiecką kulturę, zwyczaje. Mieliśmy możliwość przyjrzenia się życiu Niemców z bliska, co jest częścią naszego szkolnego przedmiotu – Landeskunde. Byliśmy w niemieckiej szkole, braliśmy udział w zajęciach. Gospodarze pokazali nam również Kolonię i Düsseldorf.

Obydwie części wymiany bardzo nam się podobały i były dla nas bardzo fajnymi przeżyciami. Poćwiczyliśmy nasz niemiecki, poznaliśmy część Niemiec. Jesteśmy szczęśliwi, że mieliśmy możliwość wzięcia udziału w wymianie i chętnie byśmy ją powtórzyli…


Wymiana 2016/2017


Klasa: 3d

Szkoła: Wymiana z uczniami z Paul Grhardt Schule

Termin: Warszawa – wrzesień 2016

Nauczyciele: Timo Risch, Silke Engelke, Małgorzata Frączyk, Katarzyna Przybylska

20. września o 6 rano spotkaliśmy się na parkingu przed szkołą w Warszawie. Po pożegnaniu z rodzicami udaliśmy się w długą podróż do Dassel, którą umilaliśmy sobie filmami i muzyką. Kiedy jechaliśmy autostradą, mieliśmy też kilka postojów. Po około dwunastu godzinach w końcu dotarliśmy do Dassel. Przywitaliśmy się z naszymi Niemcami i pojechaliśmy do domów, gdzie zjedliśmy kolację. Następnego dnia spotkaliśmy się o 8 rano i wspólnie opracowaliśmy referaty o polskim i niemieckim systemie oświaty. Później nasi niemieccy partnerzy pokazali nam swoją szkołę. Następnym punktem było zwiedzanie Dassel. Na koniec dnia spędziliśmy nasz wolny czas z rodzinami. 22 września pojechaliśmy do kopalni, która znajdowała się w Rammelsberg. Zrobiliśmy tam dużo zdjęć. Później mieliśmy trochę czasu wolnego i mogliśmy zwiedzić miasto Goslar, które było w pobliżu. Nasza wycieczka skończyła się około 16. Następnego dnia, w piątek, wzięliśmy udział w projekcie sportowym. Graliśmy cały dzień w piłkę nożną, koszykówkę itp. Cały projekt odbył się na boisku koło szkoły im. Paula Gerhardta w Dassel. Wieczorem spotkaliśmy się u naszego kolegi Tristana. W sobotę spędziliśmy wolny czas z niemieckimi rodzinami. 25. września, w niedzielę, spotkaliśmy się o 13. Mieliśmy wycieczkę drezyną, w której udział wzięli wszyscy rodzice i uczniowie. Wróciliśmy do domu około 21. Następnego dnia pojechaliśmy do Hannoveru, gdzie odwiedziliśmy zoo. Tam mieliśmy lekcję na temat teorii ewolucji. Po wizycie w zoo mogliśmy zrobić zakupy w centrum handlowym. O 17 pojechaliśmy do Dassel. Kiedy przyjechaliśmy, razem z rodzicami przygotowaliśmy kolację, którą wspólnie zjedliśmy podczas pożegnalnego spotkania w szkole. Ostatniego dnia, 27września, musieliśmy wszyscy wstać bardzo wcześnie, ponieważ o 8 wyjeżdżaliśmy do Polski. Na parkingu podziękowaliśmy za wymianę i udaliśmy się w drogę. O 20 przyjechaliśmy do Warszawy, gdzie czekali na nas rodzice. Wymiana bardzo się nam podobała. Poznaliśmy wiele nowych ludzi oraz spędziliśmy razem miło czas. Cieszymy się z następnej części wymiany i nie możemy się jej doczekać.

Michał Pec IIID


Wymiana marzec 2017


Klasa: 3 E

Szkoła: Wymiana z uczniami z Mannesmann Gymnasium w Duisburgu

Termin: Warszawa 22 - 29 marca 2017

Temat projektu: Polska - Niemcy - Europa. Historia relacji polsko-niemieckich i nadzieja na przyszłość.

Nauczyciele: p. Małgorzata Bogacka, p. Bettina Wurps, p. Malte Schmidt i p. Dina Brümmer

W dniach 22 - 29 marca gościliśmy u nas uczniów z Mannesmann Gymnasium w Duisburgu. Był to dla nas niezwykły czas, pełen wrażeń i wyzwań, nie tylko językowych.

W środę 22 marca już od rana czekaliśmy w szkole na przyjazd naszych niemieckich koleżanek i kolegów. Wymiana była dla nas wydarzeniem długo wyczekiwanym i niewątpliwie stresującym. Pierwszy dzień był w istocie trudny. Każdy z nas czuł się nieswojo. Ze stroną niemiecką było podobnie. Gry integracyjne w szkole, którymi rozpoczęliśmy naszą wymianę, na szczęście pomogły i już podczas popołudniowego zwiedzania Starego Miasta i Łazienek Królewskich udało się przełamać pierwsze lody. Wieczorem pojechaliśmy do domów i poznaliśmy partnerów z naszymi rodzinami, po czym wspólnie oglądaliśmy filmy, graliśmy w gry planszowe lub wychodziliśmy na spacer, pokazując okolicę.

W czwartek kontynuowaliśmy zwiedzanie Warszawy. Tym razem zobaczyliśmy dzielnicę dawnego getta z pomnikiem bohaterów getta oraz Umschlagplatz, pamiątkowe miejsce przy ulicy Stawki.
Po obiedzie w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej, udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie w mniejszych już grupach zwiedzaliśmy ekspozycję oraz przeprowadzaliśmy wiele interesujących eksperymentów. Wieczór znów był do naszej dyspozycji i spora grupa korzystając z tego wybrała się razem na pizzę.

W piątek udaliśmy się pociągiem na wycieczkę do Gdańska. Tam, również z niemieckojęzycznym przewodnikiem, zwiedzaliśmy Stare Miasto, a po obiedzie pojechaliśmy autokarem do Sopotu, zatrzymując się, aby zobaczyć Westerplatte. W Sopocie, po krótkim zwiedzaniu, mieliśmy czas dla siebie, który większość z nas poświeciła na spacery promenadą lub po plaży. Wróciliśmy późnym wieczorem, jednak wszyscy byli zadowoleni i znacznie bardziej zintegrowani niż jeszcze tego samego dnia rano.

Cały weekend spędzaliśmy wspólnie z naszymi partnerami, razem planując atrakcje. Niektórzy byli w „escape roomie“, inni odwiedzali popularny park trampolin – Hangar 646, a niektórzy spotkali się w większych grupach, grając w planszówki lub udając się na wycieczki rowerowe. W niedzielę wieczorem spotkaliśmy się w Teatrze Roma, na musicalu „Mamma Mia!“ .

Poniedziałek rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego, w dwóch grupach – z przewodnikiem polskim i niemieckim Po obiedzie poszliśmy razem na kręgle, a później – już bez opiekunów - weszliśmy na taras widokowy Pałacu Kultury.

Wtorek był ostatnim dniem naszej wymiany i spędzaliśmy go w szkole, robiąc w grupach polsko-niemieckich przeróżne projekty. Niektórzy uczniowie z Niemiec byli na lekcjach języka niemieckiego i angielskiego. Duża grupa mieszana – 24 uczniów wzięła udział w projekcie „Piłka w grze” przygotowanym i przeprowadzonym przez animatora z PNWM.

W środę rano, 29 marca spotkaliśmy się na lotnisku i pożegnaliśmy naszych gości.
Nie możemy się już doczekać wizyty u nich, w Duisburgu, dokąd jedziemy w maju.

Nasze spotkanie zostało dofinansowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM)

„Wymiana z Warszawa – Dassel 2017r”


Uczestnicy: klasa 3d i uczniowie z Paul Gerhard Schule Dassel

Termin: 16.05-23.05 2017r. – rewizyta

Temat projektu: Polska - Niemcy - Europa. Historia relacji polsko-niemieckich i nadzieja na przyszłość.

Nauczyciele: p. Katarzyna Przybylska, p. Timo Risch, p. Nele Kißling


16.05.2017- na Dworzec Centralny przyjeżdża pociąg z Niemcami, wysiadło z niego 16 Niemców. Po przejęciu ich przez polskie jednostki rozpoczyna się asymilacja z polskimi rodzinami. Na początku Niemcy opierają się, jednak nieskończona siła przebicia polskich sił szybko przekonuje ich do zmiany nastawienia.

17.05.2017- Rano następuje przegrupowanie. Grupy polsko-niemieckie zmierzają w kierunku bazy głównej na Żywnego 25. O godzinie 10:30 pada rozkaz o przeprowadzeniu rekonesansu w Parku Saskim, w którym odnaleziono Grób Nieznanego Żołnierza oraz dużą fontannę. O godzinie 12 znajdowaliśmy się już na Starym Mieście, po drodze przeprowadzając fotodokumentację przebytej drogi. Przy kolumnie Zygmunta, po otrzymaniu wytycznych, otrzymaliśmy sprzęt w postaci planów Starego Miasta, z zaznaczonymi strategicznymi punktami. Naszym zadaniem było uzupełnienie luk w dokumentacji zabytków.

18.05.2017- W godzinach porannych przychodzi rozkaz o stawieniu się w centrum treningowym kucharzy „Polish Your Cooking”. Na miejscu przeszliśmy szkolenie w dziedzinie przygotowywania pysznych zapasów, takich jak pierogi, placki ziemniaczane czy gulasz. Następnie zostaliśmy przechwyceni przez pojazd transportowy, oraz zabrani na rundę po Warszawie, w celu dalszego badania terenu.

19.05.2017- W celu poznawania historii zostaliśmy zabrani do Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym mogliśmy śledzić przebieg powstania krok po kroku, oraz dowiedzieć się o życiu w tamtym czasie. Następnie zostaliśmy przetransportowani do Łazienek Królewskich. Zwiedziliśmy ośrodek, dowiadując się przy tym o zwyczajach ostatniego króla Polski, oraz podziwiając architekturę. 20 i 21.05.2017- Sobota i niedziela były przeznaczone do treningu indywidualnego z rodzinami polskich jednostek.

22.05.2017- Tego dnia zostały sporządzone raporty, oraz relacja foto/wideo z naszego zadania.

23.05.2017- Podczas tygodniowej operacji nie doświadczyliśmy żadnych problemów. Niemcy zostali przerzuceni na dworzec centralny i w niedługim czasie opuścili Polskę. Wymiana przebiegła pomyślnie a obie strony są zadowolone

Filip Żmudowski I Michał Nakonieczny 3d

--------------------------------------------

„Wymiana Polska-Niemcy ze szkołą w Marquartstein 2017”


Uczestnicy: klasa 2 E

Termin: kwiecień 2017 – rewizyta

Nauczyciel: p. Małgorzata Frączyk


Klasa 2e rozpoczęła swoją wymianę 25 kwietnia we wtorek. O godzinie 21:00 czekaliśmy na naszych gości na dworcu. Chcieliśmy powitać ich jak najserdeczniej i mamy nadzieję, że nam się to udało. Kiedy nasi partnerzy przyjechali z Marquartstein, zabraliśmy ich do „nowych domów” i tam mogliśmy się lepiej poznać.
Na początku drugiego dnia wymiany wszyscy spotkaliśmy się w szkole. Pani dyrektor Turlej uroczyście powitała naszych gości z Niemiec. Następnie pokazaliśmy Niemcom jak wygląda nasza szkoła i lekcje w Polsce. Później poszliśmy do kręgielni i miło spędziliśmy tam nasz wspólny czas.
Trzeciego dnia byliśmy na wycieczce na Starym Mieście i zwiedzaliśmy Zamek Królewski. Dzięki temu nasi przyjaciele z Niemiec mieli okazję lepiej poznać Warszawę i jej najważniejsze zabytki.
W kolejnym dniu wymiany zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym mogliśmy dowiedzieć się dużo o stosunkach polsko-niemieckich w XX wieku, podczas trwania drugiej wojny światowej. Zapoznaliśmy się też z historią Warszawy w nienajlepszym okresie swoich dziejów.
W sobotę rano spędzaliśmy czas w gronie naszych rodzin. Potem spotkaliśmy się w Centrum Nauki Kopernik i świetnie się bawiliśmy.
W przeddzień wyjazdu Niemców wjechaliśmy na punkt widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Podziwialiśmy stamtąd widok roztaczający się na naszą piękną stolicę. Następnie wszyscy spotkaliśmy się na pożegnalnym poczęstunku, na którym prezentowaliśmy nasze projekty.
Uważam, że pomimo deszczowej pogody nasza wymiana była udana.


Wymiana klasy 3e. Duisburg - Warszawa, maj 2017


Temat projektu: Polska – Niemcy. Wielostronna relacja
Uczestnicy : uczniowie klasy 3e Gimnazjum Nr 42 i uczniowie Mannesmann Gymnasium Duisburg
Opiekunowie: p. Małgorzata Bogacka, p. Bettina Wurps, p. Malte Schmidt, p. Dina Brümmer

Od 11 do 18 maja uczniowie klasy 3e przebywali z rewizytą u uczniów Mannesmann Gymnasium w Duisburgu. Poniżej krótka relacja z tego spotkania w Nadrenii Westfalii.

11.05., czwartek
O 11.00 przylecieliśmy samolotem do Düsseldorfu. Byliśmy bardzo zadowoleni z możliwości zobaczenia się ponownie z przyjaciółmi z wymiany. Rodzice naszych partnerów, a także Lilli i Nils odebrali nas z lotniska. Następnie wszyscy udaliśmy się do szkoły i tam zostaliśmy powitani przez Panią Keens, dyrektorkę szkoły.
Spędziliśmy trochę czasu w klasie, gdzie zostaliśmy poczęstowani przepysznym tortem. Potem poszliśmy do stołówki i zjedliśmy razem obiad. Byliśmy bardzo zaskoczeni, ponieważ Mannesmann-Gymnasium wygląda zupełnie inaczej niż nasza szkoła. W stołówce jest samoobsługa - można samemu zdecydować, co i ile chce się zjeść.
Po obiedzie odbyła się gra - nauczyciele pokazali nam zdjęcia przedstawiające miejsca w szkole,
a my musieliśmy ustalić ich lokalizację. Następnie udaliśmy się na wycieczkę autokarem po Duisburgu i mieliśmy okazję zobaczyć wiele pięknych zabytków. Potem pojechaliśmy do domów, by zapoznać się z rodziną naszych partnerów.
12.05., piątek
Na początku odwiedziliśmy Landschaftspark Nord - byłą hutę stali, idealny przykład rekultywacji. Braliśmy tam udział w grze terenowej. W małych grupach zwiedzaliśmy cały teren, obecnie przekształcony w niezwykły park i szukaliśmy informacji na temat dawnej i obecnej działalności tego obiektu.
Potem pojechaliśmy metrem nad Ren, a następnie udaliśmy się do przystani promowej i podczas rejsu mieliśmy okazję zobaczyć Duisburg z wody. Po dwóch godzinach, poszliśmy do centrum miasta, gdzie pożegnaliśmy się ze sobą nawzajem. Wiele osób zjadło obiad w restauracji, zrobiło zakupy czy spędziło miło wieczór nad rzeką.
Weekend
W sobotę rano część z nas postanowiła odwiedzić zoo, inni postawili na sport. Następnie przyszedł czas na zacieśnianie więzi z partnerami i ich rodziną. Zorganizowano spotkanie, na którym mogliśmy pograć razem w piłkę nożną czy zjeść dania z grilla na łonie natury. Wieczorem większa grupa uczniów udała się nad Ren, inni grali w gry planszowe albo zwiedzali miasto.
Następnego dnia sami mogliśmy zdecydować, co chcemy robić. Kilkoro uczniów spędziło cały dzień w Movie Park lub Phantasieland, wielu spacerowało po centrum Duisburga lub uprawiało sport.
15.05, poniedziałek
W poniedziałek mieliśmy okazję poznać przemysłową stronę Zagłębia Ruhry - odwiedziliśmy starą kopalnię i koksownię - Zeche Zollverein w Essen i zgłębiliśmy historię tego regionu. Po powrocie do szkoły skosztowaliśmy typowej dla Nadrenii Północnej-Westfalii potrawy – Currywurst. Po obiedzie poszliśmy na spacer do Tiger & Turtle - nowoczesnej konstrukcji zbudowanej z okazji mianowania Zagłębia Ruhry Europejską Stolicą Kultury. Rozciągał się stamtąd piękny widok na Duisburg i okoliczne miasta. Korzystając z pięknej pogody, udaliśmy się na lody, a później na wspólny spacer.
16.05., wtorek
We wtorek musieliśmy wstać bardzo wcześnie - o 8.00 odjeżdżał spod szkoły autokar do Kolonii. Pierwszą atrakcją po dotarciu na miejsce było Muzeum Czekolady. Chętni mogli skosztować masła kakaowego oraz czystego kakao. W czasie zwiedzania dowiedzieliśmy się wiele o historii i produkcji czekolady. Po obiedzie w Hard Rock Cafe wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy słynną katedrę w Kolonii oraz Stare Miasto. Na koniec mieliśmy okazję przejść się po czarujących uliczkach w niewielkich grupkach. Pomimo tego, że wróciliśmy późno, większość udała się jeszcze na spacer nad Ren.
17.05.,środa
Następny dzień spędziliśmy w szkole. Polscy uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wyglądają lekcje ich niemieckich kolegów. Potem nastał czas wspólnej pracy nad projektami. Mieliśmy wiele tematów do wyboru, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Niektórzy przeprowadzali doświadczenia biologiczno-chemiczne, inni zgłębiali historię Warszawy i Duisburga, a część pisała relację z naszej międzynarodowej współpracy.
18.05., czwartek
Po prezentacji projektów i zjedzeniu obiadu, nastał czas podsumowania naszej wymiany oraz pożegnań z naszymi niemieckimi kolegami i koleżankami. Około 20.30 wróciliśmy do Warszawy. Projekt wsparła finansowo Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.


TheaterfestivalRozwiń