Budujemy szkołę w Afryce

30 kwietnia odbyło się podsumowanie I etapu projektu „Budujemy szkołę w Afryce”, który jest realizowany przy ogromnym zaangażowaniu całej społeczności szkolnej gimnazjum, we współpracy
z Fundacją Dzieci Afryki.

Program polega na wybudowaniu szkoły podstawowej w Kiruddu na półwyspie Koja przy północnym brzegu Jeziora Wiktorii. Wybór miejsca nie był przypadkowy. W latach 1942-1952 półwysep Koja zamieszkiwało ponad trzy tysiące polskich Sybiraków, którzy przybyli tu z armią gen. Andersa. Dziś pozostał po nich biało-czerwony cmentarz, domy budowane na polski model i wspomnienie w pamięci najstarszych mieszkańców półwyspu.

Udało nam się spotkać z jednym z nich i usłyszeć opowieść o tamtych trudnych czasach,
o polskiej osadzie z kościołem, szkołą, sklepami...


Od lutego 2014r. zaczęliśmy zbierać fundusze na wybudowanie szkoły, o jakiej marzą wszystkie dzieciaki – wesołej, bezpiecznej, przytulnej... Budowa rozpoczęła się w styczniu 2015r. A tak wygląda nasza szkoła teraz...


Delegacja Gimnazjum 42 pojechała tam 7 kwietnia. Zawieźliśmy do „naszej szkoły” sprzęt sportowy, artykuły papiernicze, słodycze. Widząc radość uczniów, których obdarowaliśmy, sami byliśmy szczęśliwi. Im więcej dajemy, tym więcej otrzymujemy, bo dawanie i branie to po prostu dwie strony tej samej monety.Na dzisiejszej prezentacji zdjęć - wszyscy mogliśmy się o tym przekonać, że dzięki wspólnym akcjom uczniów, nauczycieli i rodziców G42 zrealizowaliśmy coś, co ma ogromną wartość dla lokalnej społeczności w Kiruddu. Dostaliśmy listy z podziękowaniami
i wzruszające rysunki od dzieci z Ugandy.Bardzo serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM za dotychczasowe wsparcie finansowe, jak również tym wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację akcji, dzięki którym taka zbiórka funduszy mogła się odbyć. Fundusze zbieramy nadal, ponieważ budowa jest jeszcze nieukończona. Zapraszamy do współpracy uczniów innych szkół. Każdy może pomóc, każdy może dołożyć swój wkład w to wyjątkowe dzieło – uczniowie z Polski budują szkołę dla uczniów w Ugandzie. Chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem i podpowiemy jak to zrobić- kontakt przez sekretariat szkoły - hasło UGANDA :)))

Pełna relacja z prezentacji i zdjęcia znajdują się poniżej w części WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

Zobacz również o naszym projekcie na stronie Fundacji Dzieci Afryki:

http://dzieciafryki.com/budujemy-szkole-w-ekirudu

Fundacja DZIECI AFRYKI
KRS 0000331212
nr konta do wpłat: 08 2490 0005 0000 4600 6959 6230
tytuł wpłaty: Nasza Twarda - szkoła w Ekirudu

Dziękujemy
uczniowie Gimnazjum nr 42"MOJA SZKOŁA BUDUJE KLASĘ W AFRYCE"


Od roku szkolnego 2015/16 rozpoczęliśmy akcję "MOJA SZKOŁA BUDUJE KLASĘ W AFRYCE" i propagujemy wolontariat na rzecz edukacji w Afryce.

W dniu 4 grudnia 2015 odbyło się spotkanie z uczniami i nauczycielami w Szkole Podstawowej nr 34 im. Stanisława Dubois przy ul. Leona Kruczkowskiego 12b. Dzięki uprzejmości p. dyr. Joanny Bogdańskiej zostaliśmy też zaproszeni na festyn w dniu 5 grudnia w czasie którego zorganizowaliśmy loterię na rzecz budowy szkoły w Kiruddu.
W dniu 13 stycznia 2016 zostaliśmy zaproszeni przez p. dyr. Annę Oskrobę na spotkanie z nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 203 przy ul.ks.I.J.Skorupki 8.

W Gimnazjum nr 44 im. gen. Pawła Chrzanowskiego przy ul Smolnej 30 gościliśmy na zaproszenie p. dyr. Anny Jarosz. Spotkanie z gronem pedagogicznym i przedstawienie zdjęć z budowy szkoły odbyło się w dniu 21 stycznia 2016 i już tydzień później zgłosili się chętni do pomocy nauczyciele.


...a zaplanowane mamy kolejne spotkania...

AKTUALNOSCI z Ugandy :)))Wielka niespodzianka i radość.
W dniu 19 stycznia 2016 otrzymaliśmy maila z Ugandy od Lawrence Sseremba, który pracuje w szkole w Kiruddu z załączonym zdjęciem. Aktualny stan prac:

-Pierwszy etap budowy szkoły zakończony.
-Uporządkowany teren wokół szkoły.
-Wkrótce rozpoczną się prace wykończeniowe i wyposażenie szkoły

A oto nadesłane zdjęcie: