Przed oczyma duszy mojej

To wyjątkowe przedsięwzięcie, które w tym roku realizuje Gimnazjum Dwujęzyczne im. Bohaterek Powstania Warszawskiego na Twardej i które zostało nagrodzone w V edycji konkursu Nowej Ery "Projekt z klasą". Głównym celem projektu jest przezwyciężanie barier i stereotypów dotyczących dzieci i młodzieży niewidomej lub słabowidzącej. Poprzez działania teatralne, warsztaty fotograficzne i poetyckie gimnazjaliści uczą się otwartości na inność, ale także współpracy w grupie i poczucia odpowiedzialności za wspólną pracę. W ramach działań projektowych uczniowie spotkali się już z przedstawicielami Polskiego Związku Niewidomych oraz odbyli warsztaty fotograficzne ze znanym fotografikiem i reportażystą panem Wojciechem Radwańskim. Przed grupą projektową jeszcze mnóstwo działań, w tym m.in. odwiedzenie "Niewidzialnej Wystawy", spektakl teatralny dla dzieci słabowidzących, wystawa fotograficzna "Oczy - zwierciadła duszy" dla szkoły i mieszkańców Śródmieścia oraz konkurs filmowy i międzyszkolny literacki.


Bardzo dziękujemy wszystkim za zainteresowanie naszym konkursem literackim, na który wpłynęło ponad 100 prac. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie szkoły ok. 15 maja. Laureaci otrzymają zaproszenia do udziału w podsumowaniu projektu, które odbędzie się 10 czerwca 2015 roku.

WYNIKI KONKURSU LITERACKIEGO

PROZA:

I miejsce: Antoni Rosiński „Impresje”, Gimnazjum nr 49

II miejsce: Julia Warakomska „Iluzja”, Gimnazjum nr 49

III miejsce: Aleksander Grzybowski „Strumień”, Gimnazjum nr 42

Marta Rawińska „Smak nadziei”, Gimnazjum nr 49

WYRÓŻNIENIA (w kolejności alfabetycznej)

· Witold Adamkiewicz „Niespodzianka”, Gimnazjum nr 42

· Marianna Biały „Widzieć można nie tylko oczami, czyli jak trudno przejrzeć na oczy”, Gimnazjum nr 49

· Julia Bugajska „Cztery pory roku”, Gimnazjum nr 42

· Rafał Chmielewski „Pamiętnik”, Gimnazjum nr 42

· Filip Dąbrowski „Szarość jesiennego nieba”, Gimnazjum nr 49

· Julia Iwańska „Patrzeć nie znaczy widzieć”, Gimnazjum nr 49

· Zofia Kowalczyk „Niewidzialna”, Społeczne Gimnazjum nr 14 STO

· Nadia Ługowska „Inny świat”, Gimnazjum nr 122

· Wiktoria Milwicz „Widzę”, Gimnazjum nr 46

· Zuzanna Niewęgłowska „Aldebaran”, Gimnazjum nr 166

· Piotr Plezner „Ptaki”, Gimnazjum nr 49

· Konrad Rzodkiewicz „Widzieć niewidzialne”, Gimnazjum nr 46

· Magdalena Skiba „Widzieć można nie tylko oczami”, Gimnazjum nr 42

· Zofia Szymczak „Lekcja”, Gimnazjum nr 49

· Julia Wrzosek „Literatura – okno na świat”, Gimnazjum nr 113

WIERSZ:

I miejsce: Zuzanna Kaźmierczak „Żyletka”, Gimnazjum nr 42

Urszula Wojtaś „Widzieć w ciemności”, Gimnazjum nr 49

II miejsce: Michał Kościuszko „Puste oczy”, Gimnazjum nr 42

III miejsce: Zofia Goyke „Opowieści”, Gimnazjum nr 113

Michał Kasperek „Widzieć można nie tylko oczami”, Gimnazjum nr 42

Antoni Klamka „Prawdziwe piękno”, Gimnazjum nr 42

Aleksandra Skręty „Widzieć”, Gimnazjum nr 42

WYRÓŻNIENIA (w kolejności alfabetycznej):

· Helena Białek „Zaufać”, Społeczne Gimnazjum nr 14 STO

· Adam Błoński „Wzrok”, Gimnazjum nr 42

· Zofia Gruba „Nie widzę”, Społeczne Gimnazjum nr 14 STO

· Mateusz Klimczuk „Zwierciadło duszy”, Gimnazjum nr 46

· Helena Kordasiewicz „Wiarygodne oczy”, Gimnazjum nr 42

· Magda Mazurek „Głos serca”, Społeczne Gimnazjum nr 14 STO

· Wiktoria Miśniakiewicz „Wolę to, co niewidoczne dla oczu”, Społeczne Gimnazjum nr 14 STO

· Aleksandra Młodzińska „Prawdziwe piękno”, Gimnazjum nr 49

· Magdalena Niewczas „Pokój”, Gimnazjum nr 42

· Magdalena Pawłowska „Widzieć można nie tylko oczami”, Gimnazjum nr 42

· Julia Siwonia „Tato”, Gimnazjum nr 49

· Jakub Tarasiuk „Oczy zamknięte”, Gimnazjum nr 49

· Maksymilian Wójcik „Widzieć można nie tylko wzrokiem”, Gimnazjum nr 42

· Dominika Zalewska „Wyrok”, Gimnazjum nr 49

WYRÓŻNIENIE SPECJALNE:

Uczniowie kl. 1a i 1e Gimnazjum nr 145 za pracę zbiorową „Nieznane podróże Małego Księcia”

WSZYSTKIM LAUREATOM SERDECZNIE GRATULUJEMY.

O GODZINIE ZAKOŃCZENIA PROJEKTU POINFORMUJEMY W OSOBNEJ WIADOMOŚCI
W niedzielę, 8 lutego razem z Natalią Szukalską i Marysią Kluczyńską gościłyśmy w Polskim Radiu RDC w programie Niedzielny Poranek. Żeby pojawić się na nagraniu, musiałyśmy wstać bardzo wcześnie, ale było warto! Opowiedziałyśmy o projekcie "Przed oczyma duszy mojej, czyli ... widzieć lepiej", który od jakiegoś czasu realizujemy w szkole, a który został nagrodzony w konkursie "Projekt z klasą". W studiu nagraniowym towarzyszyła nam przedstawicielka organizatora konkursu, miła pani Małgosia. Mylicie się, jeśli sądzicie, że występ w studiu radiowym jest niczym wielkim. Stres związany z występem na żywo na antenie przed słuchaczami, których co prawda nie widać, ale których ma się świadomość, jest naprawdę potężny. Poradziłyśmy sobie jednak bardzo dobrze i zdobyłyśmy nowe doświadczenia. Może dla Marysi i Natalii będzie to początek przygody z radiem w dorosłym życiu? Zobaczymy!


AUDYCJA RADIOWAZ ogromną przyjemnością informujemy, że zarówno Radni Młodzieżowej Rady Dzielnicy Śródmieście jak i Radni Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy podjęli decyzję o objęciu patronatem honorowym organizowanego przez nas projektu - "Przed oczyma duszy mojej, czyli... widzieć lepiej".

26 lutego nasze gimnazjum odwiedziła pani Joanna Witkowska z fundacji Vis Maior. Towarzyszył jej Bryś, pies przewodnik osób niewidomych. Pani Joanna opowiedziała uczniom o szkoleniu czworonogów, które są nie tylko przewodnikami osób niewidomych, ale również mogą być wspaniałymi i oddanymi przyjaciółmi. Gimnazjaliści dowiedzieli się także, że pies przewodnik to szansa na usamodzielnienie się osoby niewidomej, co jest przecież niezwykle ważne. Uczniowie biorący udział w spotkaniu mieli okazję zaobserwować, jak pracuje Bryś, ale także samemu odbyć krótki spacer z biała laską. Uzmysłowili sobie ponadto, że pies przewodnik, który towarzyszy osobie niewidomej, jest po prostu w pracy i nie wolno go głaskać ani rozpraszać. Dobrze jest o tym pamiętać, gdy zobaczymy takiego sympatycznego czworonoga np. w komunikacji miejskiej.
Spotkanie odbyło się w ramach realizacji ogólnoszkolego projektu "Przed oczyma duszy mojej, czyli... widzieć lepiej".W okularach widzę więcej
Wydawałoby się, że dziś, gdy co drugi uczeń nosi okulary, a sklepy prześcigają się w proponowaniu nam ciekawych i modnych oprawek, noszenie okularów nie powinni już być dla młodego człowieka problemem. Jest jednak inaczej i zdarza się, że założenie szkieł, aczkolwiek konieczne, bywa dla gimnazjalisty źródłem stresu i wielu kompleksów. W ramach projektu "Przed oczyma duszy mojej, czyli...widzieć lepiej" postanowiliśmy sfotografować szkolnych okularników, którzy noszą szkła na co dzień i na co dzień udowadniają, że okularach można być uśmiechniętym, modnym i pewnym siebie człowiekiem. A co najważniejsze - w okularach widzi się nie tylko wyraźniej, ale zdecydowanie więcej!
Bardzo dziękuję za włączenie się w naszą akcję nauczycieli i pracowników szkoły. Szczególne brawa należą się Karolinie, uczennicy klasy trzeciej, za profesjonalnie zrobione zdjęcia i pani Hannie Szelidze za opracowanie i wydrukowanie naszego plakatu.


Kim jest Artur Wesolowski?

To jeden z najlepszych fotografów mody, którego zdjęcia możemy znaleźć nie tylko na łamach takich magazynów jak „Elle”, „Twój styl” czy „Viva”, ale także w Centrum Sztuki Współczesnej (wystawa w 2005 r.). Mieliśmy to szczęście, że pan Artur spotkał się z nami na warsztatach i przez blisko trzy godziny cierpliwie wprowadzał w niezwykły świat fotografii. Podczas zajęć miałyśmy możliwość dowiedzenia się wielu cennych rzeczy na temat sposobu robienia zdjęć i roli światła. Pan Artur podpowiedział, co należy zrobić, aby fotografia nie była płaska, jak uwypuklić to, na czym nam zależy, pokazał także, że sam fotograf, co jest niezwykłe, może być mniej lub bardziej obecny na zdjęciu. Pan Wesołowski udzielił nam również wielu cennych wskazówek dotyczących robienia zdjęć oczu, co jest związane z konkursem w ramach projektu „Przed oczyma duszy mojej, czyli… widzieć lepiej”. Byłyśmy pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu pana Artura Wesołowskiego i bardzo żałowałyśmy, że spotkanie to trwało tak krótko.KARTA ZGŁOSZENIA FILMU:
karta zgłoszenia filmu
REGULAMIN KONKURSU FILMOWEGO:
regulamin konkursu filmowego


We wtorek 26 maja odwiedził nas pan Sebastian Pańczyk - reżyser teledysków, projektant, rzeźbiarz, ale także autor wielu teledysków. Sympatyczne oko, które towarzyszy postaciom z reklamy "Serca i rozumu", to właśnie dzieło pana Pańczyka i to ono było tematem naszego spotkania, które odbyło się w ramach realizacji projektu "Przed oczyma duszy moje, czyli... widzieć lepiej". W spotkaniu uczestniczyły klasy 1c oraz 2h.
Spotkanie z panem Andrzejem Michalskim

Jeszcze w czerwcu spotkaliśmy się z panem Andrzejem Michalskim – polonistą, pedagogiem, propagatorem kultury języka polskiego oraz organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu „Z poprawną polszczyzną na co dzień” i „Ortografią na co dzień”. Pan Andrzej poprowadził w klasie 1c, 2a oraz 2b lekcję języka polskiego o modzie językowej. Nie tylko wyjaśnił w przystępny sposób samo zjawisko mody językowej, ale także podał przykłady wyrazów, które wybieramy częściej niż inne. To była, zdaniem bardzo wielu uczniów, naprawdę niezwykle ciekawa lekcja.

Zakończenie projektu

10 czerwca 2015 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Przed oczyma duszy mojej”. Na tę uroczystość przybyło ok. 100 osób, w tym goście specjalni, m.in. pani Teresa Dederko z Polskiego Związku Niewidomych oraz Kamil Wiśniewski - maturzysta Szkoły dla Dzieci Niewidomych w Laskach.

Ceremonia rozpoczęła się o godzinie 10.00 powitaniem gości przez uczniów klasy 2a – Natalię Szukalską i Tomka Witaka. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły – pani Małgorzata Tarka, a po niej nauczycielka języka polskiego, która była pomysłodawczynią i głównym koordynatorem projektu, pani Renata Mizeracka. Kolejnym punktem ceremonii było rozdanie nagród w Szkolnym Konkursie Fotograficznym.

Po rozdaniu nagród rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez klasę 1a i ucznia z klasy 1d. Najpierw rozbrzmiał utwór skomponowany przez jedną z uczennic, a następnie recytowano lub czytano fragmenty prac nagrodzonych w Międzyszkolnym Konkursie Literackim. Całość przedstawienia zakończyła się występem wokalnym Antoniny Hoduń (1a) i Mateusza Wierzbickiego (1d).

Po części artystycznej przyszedł czas na rozdanie nagród w Międzyszkolnym Konkursie Literackim. Zanim dyplomy i upominki książkowe wręczyła laureatom konkursu pisarka - pani Małgorzata Piekarska oraz nauczycielka języka polskiego, pani Joanna Chorąży, głos zabrał gość specjalny – Kamil Wiśniewki, który był także jurorem konkursu. Mówił o tym, co czuł, czytając wiersze czy fragmenty prozy. Podkreślał, jak ważne jest, aby nie postrzegać osoby niewidomej jako człowieka niesprawnego.

Na zakończenie gali obejrzeliśmy film pt.: „Świat Marty”, który wygrał Szkolny Konkurs Filmowy „Dobrze widzi się tylko sercem…”. Autorkami filmu były uczennice klasy 3c: Weronika Piziorska oraz Katarzyna Kowalczyk.

Podsumowanie projektu zakończyło się o godzinie 11.30 pożegnaniem przybyłych gości.

Maja Premčeska


Podsumowanie projektu

W połowie czerwca zakończyliśmy i podsumowaliśmy projekt "Przed oczyma duszy mojej, czyli... widzieć lepiej", który realizowaliśmy w tym roku szkolnym. Głównym celem projektu było przełamywanie barier i stereotypów dotyczących młodzieży i dzieci niewidomych i słabowidzących.

Co udało się zrealizować? Co zrobiliśmy?

1. Zorganizowaliśmy szereg spotkań z osobami, które albo same są niewidome, albo pomagają ludziom mającym problemy ze wzrokiem lub też ich praca, zainteresowania związane są z naszym projektem.

a) Spotkanie z Wojciechem Radwańskim - fotografem i fotoreportażystą współpracujący z Francuską Agencją Prasową (AFP) i Telewizją Polską, autorem fotoreportażu o rejsie osób niewidomych.

b) Spotkanie z Teresą Dederko i Anną Dąbrowską z Polskiego Związku Niewidomych.

c) Spotkanie z Pawłem Urbańskim - niewidomym Polakiem, który wspiął się na Koronę Ziemi i zdobył szczyt Kilimandżaro oraz przeszedł lodowiec na Kole Podbiegunowym.

d) Spotkanie z Sebastianiem Pańczykiem - reżyserem, projektantem, rzeźbiarzem i autorem wielu teledysków a także autorem "oka" z reklamy "Serce i rozum" .

e) Spotkanie dwiema okulistkami – Moniką Górecką oraz Dorotą Walasik – Szemplińską.

f) Spotkanie z Joanną Witkowską z Fundacji Vis Maiororaz jejpsem Brysiem.

g) Spotkanie z Arturem Wesołowskim – fotografem mody - warsztaty dla zainteresowanych uczniów celem przygotowania do konkursu fotograficznego w ramach projektu.

h) Spotkanie z doktorem Andrzejem Wysmółko z Uniwersytetu Warszawskiego– temat - „Złudzenia optyczne”.

2. Zorganizowaliśmy cztery konkursy związane z projektem, w tym jeden literacki, który miał charakter międzyszkolny, aw którym wsparły nas znane pisarki - Krystyna Siesicka i Małgorzata Piekarska.

3. Odwiedziliśmy "Niewidzialną Wystawę". Obejrzało ją w sumie osiem klas gimnazjalnych.

4. Przygotowaliśmy przedstawienie teatralne pt. "Pchła Szachrajka" dla dzieci niewidomych w Lasach. Praca nad spektaklem zajęła nam kilka miesięcy. Poza pokazaniem go dzieciom niewidomym, przedstawienie obejrzały także maluchy z przedszkola ”Zaczarowany Zakątek”, „Tęczowy promyk” oraz młodsze rodzeństwo uczniów a także dzieci nauczycieli. W sumie – 6 przedstawień.

5. Przygotowaliśmy plakat ze szkolnymi okularnikami "W okularach widzę więcej". W działaniach związanych z plakatem włączyli się uczniowie i nauczyciele z całego gimnazjum.

6. Przygotowaliśmy także wystawę dla mieszkańców Śródmieścia - wystawę składającą się z po pierwsze z wierszy nagrodzonych w konkursie literackim, po drugie ze zdjęć oczu, które nadesłano na konkurs w ramach projektu.

7. Opowiadaliśmy o naszym projekcie w mediach. Uczniowie wzięli udział:

a. w nagraniu w Radiu Plus,

b. w nagraniu audycji w Radiu Dla Ciebie,

c. w nagraniu Kuriera Warszawskiego,

d. napisali artykuł na temat szkoły i projektu w Victorze gimnazjaliście,

e. systematycznie pisali artykuły na temat szkoły i projektu w Twardzielu,

f. przygotowali bieżące informacje o projekcie na stronę Edukacji Śródmiejskiej.

8. Postaraliśmy się także o honorowy patronat dla naszego projektu Młodzieżowej Rady Miasta i Młodzieżowej Rady Dzielnicy.

9. Zorganizowaliśmy uroczystą galę podsumowującą projekt i zaprosiliśmy na nią wspaniałych gości m.in. z Polskiego Związku Niewidomych.

Co w przyszłym roku? Mamy już następny pomysł na realizację kolejnego projektu, równie ciekawego i na pewno ważnego. Ten rok kosztował nas sporo pracy, ale dał też mnóstwo nowych doświadczeń i pokazał, że umiemy działać wspólnie, a to w końcu jest bardzo, bardzo ważne!

Przygotowanie materiału: Renata Mizeracka
Publikacja: Renata Karaźniewicz