„Wymiana klasy 3e. Duisburg - Warszawa”


Od 11.05 do 18.05. uczniowie klasy 3e w ramach drugiej części wymiany przebywali w Nadrenii Westfalii w Niemczech z rewizytą u uczniów Mannesmann Gymnasium w Duisburgu . Nasz pobyt w Zagłębiu Ruhry obfitował w liczne zorganizowane przez gospodarzy atrakcje.
Zwiedziliśmy Duisburg wraz z największym portem śródlądowym w Europie, który oglądaliśmy ze statku w trakcie rejsu statkiem, zobaczyliśmy „na żywo” przykłady znanych z lekcji geografii pojęć „restrukturyzacji i rekultywacji” np. Landschaftspark Nord w Duisburgu
tj. zamkniętą hutę stali przekształconą w park wypoczynku z wieloma atrakcjami czy Zeche Zollverein w Essen – teren byłej kopalni i koksowni stanowiący obecnie popularne miejsce wystaw i imprez kulturalnych.
Odwiedziliśmy Kolonię i jej najbardziej znane miejsca – słynną katedrę i Stare Miasto czy Muzeum Czekolady, była też chwila na spacer czarującymi uliczkami miasta. Część z nas już indywidualnie ze swoimi partnerami złożyło wizytę w zoo w Duisburgu, zwiedziło Düsseldorf, albo spędziło czas w parkach rozrywki..
Tradycyjnie też mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądają lekcje niemieckich kolegów w ich szkole, w której także wspólnie pracowaliśmy nad projektami o różnorodnej tematyce. Prezentacja projektów była ostatnim punktem naszego spotkania z niemieckimi kolegami, potem pozostało już tylko pożegnanie i wyjazd na lotnisko.
Nasz pobyt w Mannesmann Gymnasium w Duisburgu został odnotowana w lokalnej prasie. Szczegóły pod adresem

https://www.waz.de/staedte/duisburg/sued/neue-partner-schule-fuer-schueler-austausch-am-mannesmann-id210661951.html

Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
d1.jpg d2.jpg d3.jpg d4.jpg d5.jpg d6.jpg d7.jpg d8.jpg d9.jpg d10.jpg d11.jpg d12.jpg d13.jpg d14.jpg d15.jpg d16.jpg d17.jpg d18.jpg d19.jpg d20.jpg d21.jpg d22.jpg d23.jpg d24.jpg d25.jpg