„Warsztaty języka migowego”

17 listopada odwiedziła nas grupa młodzieży z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla niesłyszących.
Przez dwie godziny lekcyjne Goście uczyli nas porozumiewania się w języku migowym. Tłumaczyli nam, jakie są różnice i podobieństwa pomiędzy PJM – Polskim Językiem Migowym a językiem polskim. Potem mieliśmy okazję nauczyć się alfabetu migowego – uczniowie z Łuckiej byli zaskoczeni, jak dobrze nam to poszło.
Następnie, podczas gry w kalambury, mogliśmy przekonać się, jak łatwa do zrozumienia jest większość znaków w języku migowym. Na koniec, w grupach, zapoznawaliśmy się z podstawowymi gestami z różnych dziedzin. Całe warsztaty przerywane były spontanicznymi pytaniami, na które goście chętnie odpowiadali.
Opowiedzieli nam m.in. o tym, jak to możliwe, że, mimo że nie słyszą, bardzo dobrze mówią, albo jak w ich szkole wyglądają dzwonki.
Dzięki tym zajęciom dowiedzieliśmy się trochę o życiu szkolnym naszych głuchych i niedosłyszących rówieśników oraz poznaliśmy podstawy komunikacji w ich codziennym języku. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, a nasi goście, wychodząc, zaprosili nas na rewizytę w Ośrodku. Już nie możemy się doczekać!
d1.jpg d2.jpg d3.jpg d4.jpg d5.jpg d6.jpg d7.jpg d8.jpg d9.jpg d10.jpg