„Relacja z Mistrzostw Polski w Obliczeniach na Sorobanie”


Dnia 11.06.2016 w Cegłowie odbyły się III Mistrzostwa Polski w Obliczeniach na Sorobanie. Od 3 lat przyjeżdżają na niego fascynaci japońskiego liczydła, by zmierzyć się ze sobą i wyłonić osoby najsprawniej liczące. W zawodach wzięło udział 40 osób. W tym 9 uczestników z Gimnazjum nr 42 im. Bohaterek Powstania Warszawskiego w Warszawie.
Podczas konkursu wszyscy uczestnicy rozwiązywali zadania na tym samym poziomie (niezależnie od wieku i doświadczenia w liczeniu na sorobanie). Zawodnicy zmierzyli się w dwóch konkurencjach: dodawanie i odejmowanie przykładów z kart zadań oraz dodawanie i odejmowanie liczb czytanych przez lektora w tempie ok. 1 sek.
Uczniowie Gimnazjum nr 42 podjęli naukę liczenia na sorobanie w bieżącym roku szkolnym w ramach koła zainteresowań. Pomimo, niewielkiego doświadczenia w wykonywaniu obliczeń na sorobanie, nasi uczniowie nie odstawali poziomem od zawodników uczących się przez dłuższy okres czasu. Dwójka z tych uczniów znalazła się w dogrywce i walczyła o miejsce na podium. W dogrywce miejsce na podium wywalczyła Klara Gonciarz uczennica klasy 1c. Opiekunem drużyny i nauczycielem sorobanu w Gimnazjum nr 42 jest Iwona Gruszecka.


d1.jpg d2.jpg d3.jpg d4.jpg d5.jpg d6.jpg d7.jpg d8.jpg d9.jpg d10.jpg d11.jpg d12.jpg d13.jpg d14.jpg d15.jpg d16.jpg d17.jpg d18.jpg